برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله میخوانید:

کارشناسی خودرو کارکرده

شمع:

شمع ها از قطعات مصرفی موتور هستند که با ایجاد جرقه منجر به ایجاد احتراق در موتور و عملکرد مناسب موتور میشوند . عدم عملکرد مناسب شمع باعث افزایش مصرف سوخت ، کاهش توان موتور ، افزایش دما ، افزایش آلایندگی گازهای خروجی اگزوز و لرزش موتور میشوند. زمان مناسب جهت تعویض شمع ها براساس اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودرو اعلام شده است.(کارشناسی خودرو کارکرده)- وجود مشخصه های ردیابی و لوگو معتبر توزیع کننده قطعات اصلی شرکت خودروساز ، ویژگی دیگری است که مانع از سوء استفاده احتمالی میشود. 

کارشناسی خودرو کارکرده

وایر شمع

در خودروهای مجهز به موتور بنزینی برای احتراق سوخت درون موتور ، نیاز به ایجاد جرقه است. این جرقه توسط شمع با انتقال برق ولتاژ بالا توسط وایر شمع از کویل صورت می پذیرد. ویژگی و کیفیت وایر شمع به صورتی باید باشد که نوسانات قوی الکتریکی و پارازیت (امواج مزاحم) ایجاد نکند.(

کارشناسی خودرو کارکرده) ساختار وایر شمع شامل بخش رسانای جریان الکتریکی و بدنه عایق آن است .(کارشناسی خودرو کارکرده) استفاده از وایر شمع های غیر استاندارد و متفرقه موجود در بازار ایرادات زیر را ایجاد خواهد کرد : 

 • احتراق ناقص سوخت و لرزش موتور 
 • افت توان و کشش موتور ناشی از اعمال فشار بیش از حد به موتور
 • کربن گرفتگی سطح داخلی محفظه احتراق درون سر سیلندر و تاج پیستون و کاهش انتقال حرارت بین این قطعات

♣. امنیت خانواده و خودروی خود را با انتخاب قطعات اصلی تضمین کنید.

تسمه تایم

یکی از قطعات مهم که در صورت پایین بودن کیفیت و عدم عملکرد صحیح آن ، آسیب جدی به قطعات موتور خودرو وارد میکند “تسمه تایم” است . تعویض تسمه تایم مطابق با زمان و کیلومتر مندرج در دفترچه راهنمای خودرو انجام میشود.(کارشناسی خودرو کارکرده)- نکاتی که ضروری است مصرف کنندگان به هنگام خرید این قطعه به آن توجه کنند ، عبارتند از :(کارشناسی خودرو کارکرده)

 • عدم وجود هر گونه تغییر شکل غیر عادی ، بریدگی ، نخ زدگی ، حفره ، ترک و اثر تاشدگی بر روی قطعه
 • درج نام و مشخصات سازنده بر روی قطعه و اطمینان از صحت آن.

زمان بندی و یا اصطلاحا تایم موتور ها (time) در گذشته توسط زنجیر موتور انجام میشد که با سر و صدای زیاد همراه بود . به همین دلیل و به جهت کاهش صدا و عدم نیاز به روغن کاری ، کارائی بهتر و همچنین پیشرفت فن آوری های بکار گرفته شده در موتور خودرو به تدریج زنجیر جای خود را به تسمه های مخصوص داد.

عملکرد :(کارشناسی خودرو کارکرده)

در موتورهای امروزی تسمه تایم ، میل لنگ را به میل بادامک ها متصل کرده تا ترتیپ بسته و باز شدن سوپاپ ها را کنترل و تنظیم نماید. این تسمه دارای دندانه هایی است که بوسیله آن ، میل بادامک ها را همزمان با میل لنگ بچرخاند.(کارشناسی خودرو کارکرده)- همچنین در بعضی از طراحی های موتور ، تسمه تایم میتواند برای به حرکت در آوردن دیگر اجزای موتور از قبیل پمپ آب و پمپ روغن نیز استفاده شود. 

درباره تسمه تایمینگ پژو 405 ، پارس و سمند بیشتر بدانیم :

خودروهای جدید برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت دارای موتورهای با نسبت تراکم بالا هستند و معمولا تاج پیستون (سر پیستون) صاف است. در صورت خرابی دندانه ها و یا بریدن تسمه مذکور ، میل بادامک اصطلاحا از تایم خارج شده و سوپاپ هایی که نا به هنگام باز شده و پایین آمده اند با سطح بالای پیستون برخورد می نمایند . و عاملی برای خرابی پیستون و کج شدن سوپاپ ها و یا خرابی سیلندر ، سر سیلندر و شاتون ها خواهد شد.(کارشناسی خودرو کارکرده)- در این وضعیت به منظور جلوگیری از آسیب بیش تر ، تا رفع مشکل باید از استارت زدن بیهوده موتور پرهیز نمود.

تسمه تایم

عواملی که باعث کوتاه شدن عمر و یا پارگی تسمه و یا کند شدن دندانه های آن و نهایتا باعث خارج از تایم شدن موتور قبل از موعد مشخص شده میگردند عبارتند از :(کارشناسی خودرو کارکرده)

 • به کارگیری بیش از حد موتور در دوره های بالا به خصوص در دورهای بیش از 4000 دور در دقیقه و انجام شتاب گیری ناگهانی مثبت (take off) و یا کاهش شتاب ناگهانی منفی با استفاده از موتور (دنده معکوس).
 • عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو ، اصطلاحا (دنده مرده) در سر بالایی ها و یا عبور از موانع.
 • خرابی بلبرینگ هرزگرد تسمه سفت کن و گیر پاژ آن (معمولا کارکرد زیاد و یا سفت بودن زیاد تسمه ، عامل خرابی هرزگرد است).
 • نصب تسمه تایم نامرغوب و تقلبی.
 • روغن ریزی سر میل لنگ و چرب شدن تسمه تایم و عدم استفاده از خودرو و روشن نشدن موتور به مدت طولانی.

بخوانید : نقش واحد های کنترل الکترونیکی در خودرو ، انواع گیربکس در کارشناسی خودرو

زمان تعویض تسمه تایم :

زمان تعویض تسمه تایم به طور معمول با توجه به شرایط محیطی 60،000 کیلومتر و یا 2 سال توسط شرکت های سازنده خودرو پیشنهاد میگردد.استفاده از تسمه تایم غیر استاندارد و یا تعویض توسط تعمیرگاه های متفرقه و افراد غیر ماهر باعث اشکالات زیر خواهد شد :

 • پاره شدن تسمه تایم باعث کج شدن سوپاپ ها و صدمه به موتور خودرو شده و هزینه بالایی برای تعمیرات در بر خواهد داشت.(کارشناسی خودرو کارکرده)
 • عدم تنظیم و هماهنگی بین میل سوپاپ و میل لنگ (رد کردن تایم) باعث عدم شتاب گیری مناسب ، ریپ زدن ، افزایش مصرف سوخت و … میگردد. 

نکته : سطح بیرونی و داخلی تسمه نو بر اثر تا کردن نبایستی ترک و شکستگی داشته یا الیافی از آن در حال جدا شدن و یا حتی یکی از دندانه های آن مشکل داشته باشد.

باتری خودرو- کارشناسی خودرو کارکرده

باتری یکی از اجزای ضروری خودروی شماست که بدون آن ، امکان روشن شدن خودرو وجود ندارد . باتری الکتریسیته را ذخیره کرده و با روشن شدن موتور ، توسط آلترناتور (دینام) شارژ میشود. سپس در زمان مورد نیاز الکتریسیته ذخیره شده را در دسترس قرار می دهد.

باتری خودرو

وظایف باتری

 1. فراهم نمودن انرژی لازم برای استارت زدن خودرو 
 2. تامین انرژی مورد نیاز مجموعه های مختلف خودرو که نیازمند برق هستند.
 3. مناسب بودن ظرفیت و توان باتری با سیستم برقی خودرو ، باعث کارکرد مطلوب سیستم های خودرو خواهد شد.

هنگامی که ظرفیت باتری پایین باشد ، برای راه اندازی خودرو ، مدت زمان استارت افزایش می یابد. و گاهی این استارت های طولانی باید چندین بار متناوب و متوالی انجام شود تا موتور خودرو شروع به کار کند .(کارشناسی خودرو کارکرده)- استارت زدن های طولانی مدت و متوالی ، باعث گرم شدن بیش از حد استارت و باتری شده و منجر به خرابی آنها میگردد.

به منظور عدم آسیب به تجهیزات الکترونیکی خودرو و عمر مفید و طولانی باتری خودرو ، قطعات استاندارد را از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز تهیه نمائید.

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری به مقدار الکتریسیته مورد نیاز برای تغذیه تجهیزات برقی خودرو بستگی دارد. در صورت نصب تجهیزات الکتریکی اضافه مطابق با استاندارد شرکت خودروساز ، ممکن است باتری با ظرفیت بیش تر از ظرفیت باتری اصلی مورد نیاز باشد . (کارشناسی خودرو کارکرده)-این موضوع در صورتی مجاز است که در دفترچه راهنمای مشتری خودرو درج شده باشد.

جدول ظرفیت باتری خودرو

توان باتری :

حاصل ضرب شدت جریان در ولتاژ ، توان نامیده میشود. هر چه راندمان (توان) باتری بیش تر باشد ، عمل استارت موتور بهتر انجام میشود . راندمان دو باتری با اندازه و ظرفیت یکسان ممکن است متفاوت باشد.

بازدید و نگهداری باتری : (کارشناسی خودرو کارکرده)

بررسی سطح الکترولیت باتری : سطح مایع الکترولیت باتری باید حداقل دوبار در سال (فقط در موارد باتری هایی که امکان بررسی سطح الکترولیت آنها وجود دارد.) در ابتدای زمستان و تابستان کنترل شود . بهترین و مناسب ترین سطح الکترولیت توسط یک شاخص بر روی جداره خارجی باتری مشخص شده است که حدودا 15 میلیمتر بالاتر از سطح صفخات باتری است.

در صورت نیاز فقط آب مقطر اضافه نمائید ، هیچ گاه نباید الکترولیت باتری شارژ شده را تخلیه نمود زیرا در این صورت صفحات منفی آن در مدت زمان کوتاهی با اکسیژن هوا ترکیب شده و اکسید میشوند.(کارشناسی خودرو کارکرده)- در این حالت صفحات مثبت نیز بلافاصله سولفاته شده و در نهایت باتری غیر قابل استفاده خواهد بود. 

توجه : در صورتیکه سطح الکترولیت باتری پی در پی کاهش یافته و نیازمند افزایش باشد. نشان دهنده ایراد در مدارات و اجزای الکتریکی است که باعث شارژ بیش از حد باتری میشود.در این حالت ضروری است که آلترناتور (دینام) و رگولاتور آن مورد بررسی قرار گیرد. باتری در محل نصب بایستی به گونه ای محکم شود تا تکان های شدیدی که به آن وارد میشود باعث ریزش صفحات آن نگردد. (کارشناسی خودرو کارکرده)

قطب های مثبت و منفی باتری همیشه تمیز نگه داشته شوند و برای جلوگیری از سولفاته شدن به گریس مشخص شده در دفترچه راهنما آغشته شوند. در هنگام تخلیه باتری و کاهش الکترولیت ، هیچگاه استارت نزنید زیرا باعث ریزش صفحات باتری خواهد شد.(کارشناسی خودرو کارکرده)- از استارت زدن های بی مورد که باعث تخلیه سریع باتری میشود به طور جدی خودداری نمایید چرا که این عمل باعث کاهش عمر باتری خواهد شد . 

کابل های معیوب را باید تعویض نمود ، بست های نگهدارنده باتری را بدون اینکه فشار زیادی به بدنه باتری وارد کرده باشند بازدید نمائید تا مطمئن شوید که باتری را محکم در جای خود نگه داشته اید. استفاده از تجهیزات الکتریکی پر مصرف نظیر چراغ های جلو ، رادیو و … در هنگام خاموش بودن موتور ، باعث کاهش توان باتری و در نهایت فرسودگی تدریجی باتری میشود. (کارشناسی خودرو کارکرده)

عدم عملکرد صحیح شارژ باتری توسط الترناتور (دینام) سبب فرسودگی زودرس باتری میشود.

برق خودرو

خودروهای جدید مجهز به سیستم های مختلفی جهت کنترل سیستم های سوخت رسانی موتور ، گیزبکس اتوماتیک ، سیستم ترمز ABS ، و سیستم های ایمنی نظیر کمربند ایمنی ، کیسه هوا و سیستم های آسایش نظیر کولر اتوماتیک هستند.(کارشناسی خودرو کارکرده)- به منظور تامین انرژی برق مورد نیاز این سیستم ها می بایست از باتری هایی که دارای ظرفیت الکتریکی مناسب هستند ، استفاده شود.

از موارد مهم حفظ و نگهداری باتری اطمینان از محکم بسته شدن اتصالات و عاری بودن از هر گونه سولفاته است. از آنجایی که خودروهای جدید دارای سیستم های الکترونیکی پیشرفته هستند در موارد ضروری برای تعویض باتری ، ابتدا اتصال منفی جدا شده و سپس اتصال مثبت و برای نصب نیز می باید بر عکس عمل شود.(کارشناسی خودرو کارکرده)

توجه کنید در هنگام روشن بودن موتور نباید اتصالات باتری را جدا نمود چون این امر سبب آسیب دیدن سیستم الکترونیکی موتور میشود.(کارشناسی خودرو کارکرده)با توجه به بالا بودن دمای هوا در ماه های گرم سال و افزایش سرعت تبخیر مایع درون باتری بایستی سطح مایع الکترونیک به صورت ماهیانه و یا زودتر کنترل گردد.

ترموستات

ترموستات

به منظور عملکرد صحیح و افزایش راندمان موتور و نیز ایجاد گرمای مناسب توسط بخاری در فصول سرد ، دمای آب موتور باید در حد معینی باشد . با توجه به شرایط مختلف رانندگی (رانندگی در شرایطی که موتور تحت بار می باشد مانند سر بالایی و یا حرکت در سر پائینی) که باعث میگردد دمای آب موتور تغییر زیاد داشته باشد که این امر باعث ایجاد صدمه به موتور میگردد . (کارشناسی خودرو کارکرده)

این وسیله به طور خودکار گرمای موتور را در حد معینی حدود 85 الی 90 درجه سانتیگراد نگه میدارد.

نکات مهم :

از باز نمودن ترموستات در تابستان جدا خودداری نمائید در صورت عدم وجود ترموستات در مسیر سیستم خنک کننده موتور در زمان تردد در جاده های کوهستانی و شیبدار ، دمای موتور افزایش می یابد.(کارشناسی خودرو کارکرده) و در صورت ادامه حرکت در مسیر سر پائینی و جاده های مسطح ، دمای موتور به سرعت کاهش می یابد. این شرایط برای قطعات حساس موتور نظیر سر سیلندر و واشر سر سیلندر بسیار خطرناک و مضر است . 

در صورت تداوم رانندگی در این شرایط بروز خسارت در این قطعات اجتناب ناپذیر خواهد بود .(کارشناسی خودرو کارکرده)- در خودروهای جدید که مجهز به سیستم های سوخت رسانی پیشرفته انژکتوری هستند ثابت بودن دمای موتور در حد معین به منظور ایجاد احتراق صحیح سوخت درون موتور ، جلوگیری از کاهش توان موتور ، کنترل میزان مصرف سوخت و جلوگیری از افزایش آلایندگی های گازهای خروجی اگزوز ، ضروری است.

لذا استفاده از قطعات اصلی و استاندارد مورد تایید شرکت خودرو ساز جهت اجتناب از تعمیرات احتمالی و عواقب آن توصیه میشود.

استپر موتور

استپر موتور یکی از قطعات مهم در خودروهای مجهز به سیستم های سوخت رسانی انژکتوری می باشد . این قطعه بر روی محفظه دریچه گاز نصب شده و به صورت الکترونیکی توسط ECU (واحد کنترل الکترونیکی) کنترل میشود. به منظور عملکرد صحیح موتور در شرایط مختلف ، کارکرد سالم و تمیز بودن این قطعه بسیار مهم است.

استپر موتور

وظایف استپر موتور عبارتند از : 

 • ایجاد حالت ساسات در هنگام سرد بودن موتور 
 • متعادل نمودن دور آرام موتور با کنترل مقدار هوای ورودی 
 • در صورت استفاده از کولر که باعث کاهش دور آرام موتور میشود افت دور موتور را تامین میکند.

استپر موتور (موتور پله ای):

در ماشین های جدید ECU  از سنسورهایی که در جاهای مختلف نصب شده (مانند سنسور دور موتور و سنسور اکسیژن) اطلاعاتی راجع به شرایط کاری خودرو میگیرد و(کارشناسی خودرو کارکرده) پس از تحلیل این داده ها و میزان باز و بسته بودن دریچه گاز به استپر موتور دستور میدهد. به همین دلیل استپر موتور که یک قطعه الکتریکی مکانیکی می باشد به عنوان یکی از عملگرهای ECU  می باشد . 

در صورت استفاده از برندهای نامعتبر ، استپر معمولا یا دستورات ECU را به درستی انجام نمیدهد و یا زودتر از موعد خراب شده و از کار می افتد .که باعث ایجاد نوسان دور موتور ، خاموش شدن موتور در دور آرام هنگام استفاده از کولر یا فرمان هیدرولیک میگردد.(کارشناسی خودرو کارکرده)- در صورت مشاهده مواردی نظیر نوسان دور موتور در حالت دور آرام ، روشن نماندن موتور در زمان استارت سزد (خاموش شدن موتور به محض رها نمودن پدال گاز) و خاموش شدن موتور در زمان فعال نمودن کولر در حالت دور آرام ، امکان خرابی یا کثیفی استپر وجود دارد.

سیبک فرمان

سیبک فرمان

سیستم فرمان خودرو و قطعات تشکیل دهنده آن جزء مهمترین سیستم های ایمنی خودرو هستند . وظیفه سیبک در سیستم فرمان ، ایجاد امکان گردش چرخ هاست . در صورت عملکرد ناقص و خرابی این قطعه ، فرمان پذیری خودرو ، سایش غیر معقول تایرها ، انحراف خودرو از مسیر مستقیم و … بروز خواهد کرد.(کارشناسی خودرو کارکرده)- این قطعه مانند سایر اتصالات مکانیکی می بایست گریس کاری مناسبی داشته و به منظور جلوگیری از اتلاف روانکارهای داخل قطعه از گردگیر مناسب استفاده شود.

در صورت مشاهده یا بروز ایرادات زیر در اسرع وقت نسبت بع تعویض سیبک های فرمان و تنظیم مجدد زوایای فرمان اقدام نمائید :

 • لهیدگی یا ترک خوردگی پوسته سیبک فرمان ناشی از ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار و پر دست انداز .
 • زنگ زدگی یا خوردگی شدید سیبک.
 • لقی و سایش بیش از حد قطعات داخلی سیبک در اثر مرور زمان و کارکرد بالا.
 • هرز شدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک .

علائم خرابی سیبک :

 • افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان
 • سایش بیش از حد تایرهای جلو
 • افت کیفیت فرمان پذیری خودرو(اصطلاحا سفت شدن فرمان و یا لقی بیش از حد فرمان و انحراف خودرو)
 • عدم بازگشت اتوماتیک فرمان خودرو به وضعیت مستقیم پس از عبور از پیچ

کمک فنر

هر خودروئی باید در مقابل تغییر مسیر حرکت در پیچ های جاده انعطاف پذیر بوده و توانایی مواجه با آنها را داشته باشد.(کارشناسی خودرو کارکرده)- کمک فنر ها علاوه بر دفع ضربات و جلوگیری از انحراف خودرو ، توانایی های دیگری نظیر تنظیم زوایای چرخ ها در حالت صحیح ، ثابت نگه داشتن ارتفاع خودرو در حد معین و استاندارد ، حفظ سطح تماس تایرها با سطح جاده را نیز دارا هستند.

دفع ضربات این کار با تبدیل انرژی جنبشی حاصل از نوسانات فنر و سیستم تعلیق و تبدیل آن به انرژی گرمایی (حرارتی) در کمک فنر انجام میگردد.(کارشناسی خودرو کارکرده) آنچه که باید بدانیم نقش کمک فنر به عنوان جزئی از سیستم تعلیق می باشد که بصورت اتصال قابل ارتجاع بین چرخ و اتاق خودرو قرار دارد. کمک فنر از بدنه خودرو در برابر تکان ها و شوک های حاصل از حرکت خودرو در سطوح ناهموار جاده ها محافظت میکند.

فنر خودرو

وظیفه کمک فنر

عملکرد سیستم تعلیق و کمک فنرها اغلب با هم اشتباه میشوند کمک فنرها حرکت بالا و پایین رفتن سیستم تعلیق و بدنه را برای ایجاد یک حرکت یکنواخت تنظیم میکنند .(کارشناسی خودرو کارکرده) وظیفه اصلی کمک فنر کنترل حرکات فنر و سیستم تعلیق است به طوری که در کمک فنر پیستونی که به انتهای میله پیستون نصب شده است با بالا و پایین رفتن چرخ در سیلندر حرکت کرده و با عبور دادن از یک طرف پیستون به طرف دیگر آن از مسیرهای تعبیه شده ، سرعت حرکت فنر و سیستم تعلیق را کند کرده و نیروی مقاومی را در مقابل این حرکت ایجاد میکند.

مقدار این نیرو به سرعت حرکت پیستون ، اندازه و تعداد سوراخ های آن بستگی دارد.

اهداف عمده به کارگیری کمک فنر در خودرو:

 • کمک فنر ها براساس یک روش و قاعده مشخص برای مستهلک نمودن ارتعاشات طراحی شده اند که این طراحی همزمان با طراحی خودرو انجام می پذیرد.

به طور کلی 2 دلیل اصلی جهت بکارگیری کمک فنرها در وسایل نقلیه موتوری مطرح است : اول ایمنی حرکت که در این حالت تماس چرخ با سطح جاده تامین میشود و دوم راحتی حرکت که در این حالت ارتعاشات بدنه خودرو به حداقل کاهش می یابد.

کمک فنر ها در 3 وضعیت زیر موثر اند :

 • ترمز گیری 
 • پیچ های جاده
 • سایش تایرها

سیستم کلاچ- کارشناسی خودرو کارکرده

سیستم کلاچ به عنوان یکی از مهمترین مجموعه ها در خودرو مطرح است و عملکرد صحیح آن ، تاثیر مستقیم در کارکرد خودرو دارد.در صورت بروز اشکال در این سیستم حتی به شکل جزئی ، راندمان خودرو با مشکل مواجه خواهد شد.(کارشناسی خودرو کارکرده) کلاچ بخشی از سیستم انتقال نیرو بوده که عملکرد ان قطع و وصل نیروی انتقالی از موتور به جعبه دنده است.

با کلاچ کردن میتوان ارتباط بین موتور و جعبه دنده را برای مدت کوتاهی قطع و پس از رها کردن کلاچ ف دوباره آن را برقرار نمود.

کلاچ و جزئیات

در خودرو های مدرن امروزی دستگاه کلاچ باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • امکان انتقال قدرت مطمئن را فراهم آورد.
 • حرکت بدون لرزش وسیله نقلیه امکان پذیر نماید.
 • در مقابل تغییرات دور موتور دوام کافی داشته باشد.
 • حتی الامکان سبک بوده و به راحتی به کار بیفتد.
 • در وسایل نقلیه سنگین قادر به انتقال گشتاورهای زیاد بوده و دوام و استحکام کافی داشته باشد.

وضعیت کلاچ در حالت نیمه کلاچ:

در حالت نیمه کلاچ کردن ، صفحه کلاچ در وضعیت نیمه آزاد ، مابین فلایول و صفحه فشاری دیسک قرار میگیرد تا بتواند بدون وارد آوردن فشار زیاد به موتور ، گشتاور پیچشی زیادی را منتقل کند.(کارشناسی خودرو کارکرده)در صورتی که چرخ ها به گشتاور بالایی برای حرکت نیاز داشته باشند و موتور جوابگوی آن نباشد ، باز هم بکس و باد کردن لنت ها سبب قطع ارتباط ناقص شده و از خاموش شدن موتور جلوگیری می نماید.

این وضعیت را هنگام شروع به حرکت کردن خودرو نیز میتوان مشاهده کرد ، توصیه کارشناسان ایران کارنو جهت حرکتی پرقدرت و بدون لرزش ، استفاده از کیت کلاچ استاندارد در داخل بسته بندی های دارای هولوگرام است.(کارشناسی خودرو کارکرده)طراحی و ساخت قطعات سیستم کلاچ برای حصول اطمینان از وجود مقدار لازم نیروی گیرش و جدایش مورد نیاز عملکرد سیستم و نیز پایایی آن انجام میگیرد.به همین دلیل توجه ویژه به پارامترهای ابعادی و عملکردهای قطعات کلیدی سیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بتواند ارتباط مناسبی بین موتور و جعبه دنده پدید آورد.

در ادامه به شرح مختصری از علل خرابی و موارد قابل حل توسط کارشناسان اشاره میشود :(کارشناسی خودرو کارکرده)

-عدم کشش خودرو

علائم : چرب و روغنی بودن سطح صفحه دیسک و صفحه کلاچ.

علت : نشتی روغن و یا گریس کاری نامناسب.

روش رفع ایراد : تعویض کیت کامل کلاچ و رفع منشاء روغن ریزی و یا گریس.

-اتمام لنت کلاچ ، کنترل پله فلایویل(برای خودرو پژو 405 بین 4 و 6 میلیمتر است)

روش رفع ایراد : تعویض فلایویل و در صورت وجود آثار درگیری غیر یکنواخت (پله ای) بر روی دیسک و صفحه تعویض کیت انجام میشود.

-لرزش کلاچ در شروع حرکت

علایم : تخت شدن فنرهای بالشتکی مابین دولنت صفحه کلاچ (کنترل چشمی)

نحوه رفع ایراد : تعویض صفحه کلاچ

-پایین بودن نیروی فشاری دیسک(کارشناسی خودرو کارکرده)

نحوه رفع ایراد : تعویض دیسک کلاچ

-تابیدگی صفحه (برای صفحات غیر پری دمپر) با اثر درگیری غیر یکنواخت بر روی دیسک و صفحه

نحوه رفع ایراد : تعویض قطعات معیوب

-لرزش و یا سرخوردن (بکس و باد) کلاچ در شروع حرکت

علایم : مشاهده گریس ذوب شده و چرب بودن در سطح تماس صفحه کلاچ با دیسک 

علت : استفاده گریس بیش از حد و یا نامناسب بر روی قیفی ، هزار خاری و یا کائوچی و بلبرینگ و روغن ریزی لز کاسه نمدهای ته میل لنگ و یا گیربکس.

روش رفع ایراد : تمیزکاری سطوح گریس کاری و گریس کاری مجدد و یا تعویض کاسه نمد منشاء روغن ریزی /تعویض کیت کامل کلاچ.

-صدای غیر عادی

علائم 1: صدای درجا (لق لق) که بعلت خلاصی های صفحه بوده است.

روش رفع ایراد : تعویض صفحه

علائم 2 : صدای اضافی که با فشردن کلاچ افزایش می یابد.

روش رفع ایراد : تعویض بلبرینگ کلاچ.

رینگ پیستون :(کارشناسی خودرو کارکرده)

از آنجائی که نمیتوان پیستون را به گونه ای ساخت که خود به خود سیلندر را درزبندی کند ، بنابراین در ناحیه فوقانی پیستون محلی جهت قرار گیری رینگ تعبیه شده است . این رینگ 3 وظیفه اصلی دارد :

 1. درزبندی محفظه احتراق و جلوگیری از نشت گاز از اطراف پیستون
 2. پاک کردن روغن از جداره سیلندر و جلوگیری از ورود آن به محفظه احتراق
 3. انتقال گرما از پیستون به جداره سیلندر که دمای پایین تری دارد.

توجه : 2 رینگ بالا رینگ های تراکمی اند که سبب میشوند فشار ناشی از تراکم و احتراق در محفظه احتراق بماند و مانع کمپرس رد کردن شوند.

رینگ پایینی ، رینگ روغنی است که روغن اضافی را از جداره سیلندر پاک و ان را بع کارتر بر میگرداند.

 


در خواست سریع کارشناس خودرو