برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله میخوانید:

خدمات ماشین

ترمز از سیستم های بنیادی و اساسی یک خودرو در مباحث ایمنی به شمار می آید.

آگاهی شما از روش عملکرد سیستم ترمز ، قطعات تشکیل دهنده آن ، و نیز دلایل ضرورت تعویض قطعات این سیستم با قطعات اصلی توصیه شده توسط سازنده خودرو (با توجه به اینکه این قطعات برای دریافت تاییدیه ، مراحل بسار دشوار آزمون های کنترل کیفی را مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی پشت سر گذاشته اند )

، شما را در مراقبت از خودرو و انتخاب قطعات یدکی مناسب یاری خواهد کرد. هنگامی که پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می دهید ، سیلندر اصلی ترمز ،(خدمات ماشین) این حرکت را به فشار هیدرولیکی تبدیل میکند .

 این فشار از طریق یک مایع تراکم ناپذیر به چهار چرخ منتقل میشود. در چرخ هایی که ترمز دیسکی دارند ، فشار هیدرولیک ، پیستون های موجود در کالیپر را فعال نموده و لنت های ترمز  را به دیسک می فشارد.

 و در چرخ هایی که ترمزهای کاسه ای دارند-(خدمات ماشین)- فشار هیدرولیک ، پیستون موجود در کالیپر را فعال نموده و لنت های ترمز را به کاسه ترمز می فشارد با اصطکاک ایجاد شده بین لنت و دیسک ، سرعت خودرو کاهش می یابد.

تامین سلامت رانندگان و سرنشینان یک خودرو به همراه تضمین سلامت وسیله نقلیه از مسیرهای گوناگونی قابل کنترل و پیگیری است . سیستم ترمز ماشین یکی از سیستم های بسیار مهم و فوق ایمنی در تامین امنیت جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن ، نحوه ترمز گرفتن در هنگام رانندگی و جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه ای دارد.در این سیستم قطعاتی همچون روغن ترمز ، لنت ترمز ، دیسک ترمز از اهمیت به سزایی برخوردار هستند .(خدمات ماشین) سیستم ترمز یکی از اجزای بسار مهم و فوق ایمنی در تامین جانی سرنشینان خودرو است که علاوه بر اهمیت خود آن ، نحوه ترمز گرفتن در هنگام رانندگی به منظور جلوگیری از بروز تصادفات نیز اهمیت ویژه ای دارد. در جهت حصول اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ترمز ، می بایست این موارد را مد نظر قرار داد :

 • در زمان ترمز گرفتن ، طول مسیر ایستادن به اندازه مجذور سرعت افزایش می یابد . به این معنی که با دو برابر شدن سرعت خودرو ، مسافت لازم برای ترمز کردن چهار برابر میشود. پس هر قدر مسافت لازم برای انجام عمل ترمز کمتر باشد .(خدمات ماشین) به همان نسبت ترمز می بایست سریع تر عمل می کند ، پس همیشه سعی کنید با سرعت مطمئنه و حفظ فاصله ایمنی رانندگی کنید .
 • بازدید سطح روغن ترمز موجود در مخزن و سر ریز روغن در صورت کمبود با روغن سفارش شده و مورد تایید سازنده خودرو.
 • با توجه به نفوذ بخار و تشکیل قطرات آب و کاهش عملکرد سیستم ترمز ضروری است ، (خدمات ماشین)-طبق توصیه کارخانه سازنده خودرو پس از دو سال و یا طی نمودن 40 هزار کیلومتر نسبت به تعویض کامل روغن اقدام و هواگیری دقیق صورت پذیرد .
 • مایع ترمز برای آنکه بتواند به خوبی نقش خود را در سیستم ترمز ایفا کند باید دارای خواص ذیل باشد : نقطه جوش بالا – نقطه انجماد پایین – خاصیت روغن کاری حتی در فشار های زیاد – عدم تاثیر بر قطعات فلزی و لاستیکی سیستم ترمز – حد اقل انبساط در هنگام گرم شدن.

بخوانید : انواع سنسورهای بکار رفته در خودرو دست دوم

خدمات ماشین

مشکلات متداول در سیستم ترمز و نحوه رفع آنها :

1- وجود حالت اسفنجی و احساس نرمی بیش از حد در زمان فشردن پدال ترمز :

این حالت زمانی بوجود می آید که هوا در سیستم ترمز وجود داشته باشد . علت وجود هوا در سیستم می تواند به علت پایین سطح روغن ترمز یا حتی تخلیه آن به دلیل نشت  ، وجود روزنه و سوراخ در هر بخش از سیستم ترمز باشد .همچنین متورم شدن بخشی از لوله لاستیکی انتقال روغن ترمز در حین ترمز گیری ، و یا فشار کم سیستم هیدرولیک در ترمز نیز از جمله عوامل دیگری است که موجب این ایراد میشود .(خدمات ماشین) برای برطرف کردن این مشکل باید نسبت به هواگیری سیستم ترمز و یا تعویض قطعات توسط افراد متخصص اقدام نمود. که البته چگونگی آن نیز در دفترچه تعمیرات و نگهداری خودرو ذکر شده است .(خدمات ماشین)- البته توصیه میشود به دلیل جذب رطوبت توسط روغن ترمز و از دست دادن خاصیت آن ، هر 2 سال یکبار روغن ترمز را تعویض نموده و در نهایت هواگیری سیستم انجام شود .

2- صدای ترمز : 

یکی از مسائل آزار دهنده در ترمز گیری صدای ناهنجاری است که در هنگام فشردن پدال ترمز به گوش میرسد . این صدا در برخی از اوقات به قدری بلند و گوش خراش است که نمیتوان با آن کنار آمد ، دلیل این صدا را میتوان به پایین بودن کیفیت لنت ها مرتبط دانست ، این در حالی است که با نصب لنت های با کیفیت و ساخت شرکت های معتبر با این مشکل مواجه نمیشویم .

3- بوی بد لنت :

بوئی که در اثر ترمز گیری زیاد از لنت ها بلند شده و موجب میشود تا ترمز های شما کمی ضعیف شوند . دلیل این ضعف و تولید این بوی نامطبوع ، ترمز های مکرر و شدیدی است که در اثر این ترمز های مکرر ، لنت ها در اثر سایش با دیسک داغ شده و در نتیجه چسبندگی خود را از دست می دهند .از این رو عمل ترمز گیری به درستی انجام نمیشود .(خدمات ماشین) حتی ممکن است خودرو متوقف نشود . پس در مسیر های سرازیری بهتر است با دنده سنگین حرکت کنید تا مجبور به استفاده از ترمز های مکرر نشوید . 

4- سفت شدن پدال ترمز (اصطلاحا چوب شدن) :

وجود چنین حالتی در زمان فشردن پدال ترمز میتواند ناشی از کم بودن مقدار خلاء موتور ، خرابی بوستر ترمز و یا نشتی شیلنگ مکش باشد . معمولا خرابی در سوپاپ خلاء باعث نشتی در مکش ایجاد شده توسط موتور میشود و احساس سفت شدن پدال ترمز ، که به آن اصطلاحا چوب شدن گفته میشود ، رخ میدهد.(خدمات ماشین)- برای بررسی عملکرد سوپاپ خلاء ، باید موتور را روشن کرده و بگذاریم چند دقیقه ای کار کند و مکش درون بوستر بوجود آید.(خدمات ماشین)-سپس موتور را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه پدال را فشار می دهیم تا ببینیم آیا هنوز خلاء درون بوستر باقی مانده یا خیر (خدمات ماشین).اگر پدال از همان اولین فشار سفت باشد ، یعنی باید نسبت به تعویض سوپاپ مکش اقدام نمود . برای تست بوستر ترمز نیز باید وقتی موتور را خاموش کرده ایم ، چند بار پدال ترمز را فشار داده تا خلاء بوستر از بین برود و پدال سفت شود ، سپس در حالیکه ترمز را فشار داده ایم موتور را روشن کرده و اگر بوستر سالم باشد باید پدال نرم شده و پایین برود . ولی اگر پدال هم چنان سفت بود .(خدمات ماشین)- در صورت سالم بودن مسیرهای ارتباطی به بوستر ، باید بوستر تعویض شود.

دیسک

5- کم بودن سطح روغن ترمز در مخزن :

در مرحله اول این حالت میتواند به دلیل کم شدن ضخامت لنت ترمز باشد که با کم شدن سطح روغن درون مخزن نیز پایین می آید .(خدمات ماشین) ابتدا بهتر است لنت ها بررسی شوند ، در صورتی که لنت ها دارای ضخامت کافی بودند ، احتمال نشتی در سیستم ترمز وجود دارد.(خدمات ماشین) و باید همه قسمت ها اعم از مجموعه نگه دارنده پیستون های ترمز روی دیسک ، لوله ها و شیلنگ های ارتباطی و سیلندر اصلی ترمز چک میشوند و قطعه معیوب تعویض میشود.

6- صدای سایش آهن به آهن و خراشیده شدن از ترمز ها :

شنیدن چنین صدایی در هنگام ترمز گیری ، به معنای آن است که لنت های ترمز در حال تمام شدن هستند . و دو صفحه فلزی به یکدیگر برخورد میکنند بهتر است هر چه سریع تر نسبت به تعویض لنت ها اقدام شود.

7- پایین بودن پدال ترمز : 

در خودروهائی که دارای سیستم ترمز کاسه ای برای چرخ های عقب هستند اگر کفشک های ترمز زنگ زده و یا به صورت نامنظم سایش داشته باشند. باعث این ایراد میشوند و ترمز در نقطه ای پایین تر از حالت معمول فعال میشود.

8- سوت کشیدن ترمز در زمان ترمز گیری :

صدای سوت در زمان ترمز گیری میتواند علل مختلفی داشته باشد مثلا میتواند ناشی از لرزش بین لنت های ترمز و گیره نگهدارنده پیستون ها و یا تماس بین لنت ها با خود دیسک باشد.

9- لرزش فرمان و اتاق به هنگام ترمز گیری :

این مشکل زمانی رخ میدهد که دیسک های ترمز تاب داشته و دیگر سطح آن ها صاف نباشد .-(خدمات ماشین) از علل تاب برداشتن دیسک ها میتوان به سرد و گرم شدن ناگهانی آنها ، ترمز های پیاپی و همچنین غیر یکنواخت بودن سایش در سطح دیسک ها اشاره کرد.

10- انحراف خودرو به یک  سمت هنگام ترمز گیری :

اگر چنین حالتی در خودرو مشاهده شود ، نشان دهنده این است که نیروی یکسانی از ترمز به چرخ ها منتقل نمیشود و این بدان معناست که ترمز یکی از چرخ ها عملکرد درستی ندارد .(خدمات ماشین) در این حالت خودرو به سمتی که ترمز قوی تری دارد منحرف میشود . این مشکل میتواند ناشی از چرب بودن سطح لنت و دیسک ترمز به دلیل ریختن روغن ترمز ، گریس و … بر روی آن ، معیوب بودن پیستون ترمز و یا مشکل در انتقل روغن به یکی از کالیپرها باشد .

10- کورس حرکتی زیاد پدال ترمز :

اگر در خودروهای با سیستم ترمز عقب کاسه ای ، کفشک ها تنظیم نباشند ، یا لنت ها فرسوده فرسوده و یا در سیستم حباب وجود داشته باشد این حالت رخ میدهد .(خدمات ماشین) وجود چنین حالتی در سیستم خطرناک است زیرا برای به کار بردن حداکثر نیروی ترمز ، پدال باید کورس بیشتری طی کند .در نتیجه زمانی که ترمز گیری به میزان لازم برسد ، تولید حباب ها افزایش یافته و میتواند منجر به بروز حادثه شود .

11- در گیر بودن دایمی لنت ترمز با سطح دیسک ترمز :

اگر لنت ها به صورت دایمی مقداری با دیسک ها درگیر باشند باعث رفتار نامناسب فرمان ، داغ شدن لنت ها ، افزایش مصرف سوخت و فرسودگی بیش از حد لنت و دیسک ها و حتی از کار افتادن سیستم ترمز میشود.(خدمات ماشین)اگر لوازم پیستون ترمز خراب و یا در نوع کاسه ای فنر کفشک ها شکسته شوند ، لنت و یا کفشک بیش از حد به دیسک و کاسه چرخ نزدیک شده و با آن در گیر میشود.

12-دیسک ترمز :

عملکرد صحیح سیستم ترمز در تمام شرایط رانندگی در حفظ جان سرنشینان خودرو بسیار مهم و موثر است . سیستم ترمز از قطعات متعددی تشکیل شده که دیسک ترمز یکی از مهمترین این قطعات است .-خدمات ماشین- در صورت خرابی یا ایجاد هر گونه ایراد در این قطعه عملکرد سیستم ترمز دچار اخلال شده و ممکن است منجر به بروز حوادث ناگواری شود .

دیسک خودرو

علائم خرابی دیسک ترمز و علل آن - خدمات ماشین

 • لرزش زیاد پدال ترمز و فرمان خودرو در زمان ترمز گیری در اثر تاب داشتن دیسک.
 • ایجاد صدای ناهنجار که نشان دهنده خرابی سطح دیسک یا اتمام لنت ترمز است . 
 • کاهش قدرت ترمز گیری و داغ شدن دیسک در اثر استفاده از لنت غیر استاندارد و نازک شدن ضخامت دیسک.
 • ترک خوردگی سطح تماس دیسک با لنت در اثر ساییدگی بیش از حد و کاهش ضخامت آن به دلیل استفاده از لنت های ترمز غیر استاندارد و با جنس سخت.

ضد یخ ، ضد جوش ، ضد زنگ

اکثر سیستم های خنک کننده خودروها دارای یک سیال هستند که با گردش در اطراف موتور ، بخش اعظم گرمای ایجاد شده را جذب و به بیرون منتقل میکنند .-خدمات ماشین- این سیال ،مخلوطی از آب و ماده ضد یخ با فرمول شیمیائی خاص است که علاوه بر پایین آوردن دمای انچماد سیال ، موجب افزایش نقطه جوش و نیز جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی میشود.(خدمات ماشین)لذا برخی از سازندگان محصول خود را ” ضد یخ ، ضد جوش ، ضد زنگ ” می نامند . 

خواص مایع سیستم خنک کننده موتور

 • این مایع باید قادر به پایین آوردن نقطه انجماد آب تا حد اقل دمای ممکن در فصل زمستان باشد.
 • از نظر شیمیائی و کارکرد در دمای پایین ، پایداری کامل داشته باشد (تجزیه و ته نشین نشود.)
 • از نقطه جوش بالایی برخوردار بوده و در دماهای بالا تجزیه نشود.
 • بر روی قطعات موتور لوله های ارتباطی ، شیلنگ های رادیاتور و سایر قطعات اثر نا مطلوب نداشته باشد.
 • از خاصیت انتقال حرارت مناسب برخوردار و دارای کمترین اثرات سمی باشد.
 • بیشترین حفاظت را از خوردگی فلزات سیستم خنک کننده داشته و بر روی رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوب نداشته باشد.

نکاتی که در هنگام استفاده از مایع خنک کننده موتور باید به آن توجه داشت :

 1. عمر مفید مایع خنک کننده بستگی به نوع ضد یخ دارد زمان مناسب تعویض ،(خدمات ماشین)  مطابق اطلاعات مندرج در دفترچه راهنمای مشتری خودرو توصیه میشود.
 2. رنگ ضد یخ با کیفیت آن مرتبط نیست و سازندگان برای مشخص کردن محصولات خود از رنگ های گوناگونی استفاده میکنند .
 3. هم رنگ بودن ضد یخ ها دلیلی بر کیفیت یکسان آنها نیست ، بنابراین از مخلوط کردن آنها باید اجتناب کرد.
 4. در مورد نسبت صحیح رقیق سازی نیز باید به دستور العمل سازندگان توجه کرد . اگر غلظت ضد یخ بیش از مقدار توصیه شده باشد ، امکان خرابی واتر پمپ و افزایش خوردگی وجود دارد .(خدمات ماشین) همچنین اگر ضد یخ کمتر از حد توصیه شده باشد ، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ زدن آن در مجاری سیستم رادیاتور میشود.
در خواست سریع کارشناس خودرو