برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله میخوانید :

امروزه کارشناسی ماشین به یکی از حرفه های تخصصی در زمینه خرید و فروش ماشین باعث گردیده تا خریداران محترم ماشین قبل از خرید ماشین به اهمیت آن پی ببرند.

ایران کارنو در زمینه کارشناسی ماشین با آموزش کارشناسان متخصص این افتخار را دارد که در خدمت شما مشتریان گرامی باشد.

هدف از کارشناسی ماشین پی بردن به ایرادات احتمالی ماشین و خرید یک خودروی بی نقص می باشد.

در مطلب قبلی در مورد کارشناسی خودرو و قسمت های مختلف ماشین توضیح دادیم، اکنون به بحث کارشناسی  ماشین میپردازیم.

جلوبندی خودرو

به مجموعه قطعاتی که در بخش جلویی خودرو که به صورت هماهنگ باهم در ارتباط هستند و به چرخش چرخ ها و همچنین تنظیم حرکت آن ها کمک می کنند، جلوبندی خودرو می گویند.

تصویر زیر نمایی از قطعات جلوبندی خودرو می باشد.

کارشناسی ماشین
جلوبندی خودرو

پیشنهاد مطالعه :

دینام و آلترناتور در کارشناسی خودرو تهران

بررسی سیستم تعلیق هنگام کارشناسی ماشین

سیستم فنر بندی یا تعلیق قسمتی از خودرو بوده که اهمیت زیادی دارد و موجب کنترل نوسانات حاصل از حرکت خودرو بر روی سطوح ناهموار می گردد و ضربات ناشی از این نوسانات به اتاق خودرو و سرنشینان به کمترین حد برسد.-کارشناسی ماشین

وظایف سیستم تعلیق چیست؟

1- جذب ارتعاشات وارد به چرخ ها هنگام حرکت در سطوح ناهموار جاده

2- ایجاد تماس موثر لاستیک چرخ با سطح جاده

سیستم تعلیق مناسب به کیفیت رانندگی و همچنین قابلیت هدایت و کنترل ارتباط مستقیمی دارد زیرا با تمامی اجزاء زیرین خودرو(کارشناسی ماشین) در ارتباط بوده و در حقیقت بخشی از شاسی آن است.

سیستم تعلیق خوب موجب می گردد، چسبندگی لاستیک با جاده و همچنین تعادل و پایداری خودرو برقرار گردد که این امر آرامش را برای سرنشینان به همراه می آورد.

یکی از اجزاء مهم  کارشناسی ماشین سیستم تعلیق می باشد که این سیستم نقش مهمی در شتاب گیری ، ترمز و هدایت خودرو ایفا می کند.

چه مواردی در سیستم تعلیق هنگام کارشناسی ماشین بررسی میگردد:

1-کمک فنر 

2-فنر

3- سیبک

4-بوش

5-طبق

6-میل تعادل(میل موجگیر)

7-استرات (Strut)

سیستم تعلیق
سیستم تعلیق

سیستم تعلیق دارای انواع  وابسته یا مستقل می باشد و  در این قسمت به انواع سیستم تعلیق خودروها که در ادامه به آن اشاره شده است می پردازیم.

سیستم تعلیق اکسل صلب یا یکپارچه

سیستم تعلیق قدیمی و از نسل اولیه با تولید انبوه می باشد. نوع اکسل صلب نیز دارای نوع های مختلف بوده که قطعات آن وابسته به هم می باشد.و بطور کلی دارای سیستمی ساده ، قدرتی بالا در میزان تحمل وزن است. در این نوع تعلیق نیازی به تنظیم زاویه چرخ ها نیست.در این نوع تعلیق بدلیل سنگین بودن اکسل ، همچنین تحت تاثیر قرار گرفتن چرخ مقابل در هنگام مواجه چرخ مخالف با دست انداز که از عیوب تمامی سیستم های وابسته می باشد.

و همچنین بزرگی سایز سیستم از عیوب سیستم های یکپارچه محسوب می شوند،  در صورتی هم که تنظیم چرخها به هم بخورد میزان کردن آنها کار مشکلی خواهد بود‌.

اکسل نیمه مستقل

اکسل نیمه مستقل نوعی دیگر از سیستم تعلیق می باشدکه معایب سیستم اکسل صلب را ندارد.

اما با وجود نیمه مستقل بودن به دلیل مشکلی در هندلینگ که آن را پدیده Jacking می نامند و ناشی از بلند شدن چرخ در سر پیچ ها (واژگونی خودرو در سرعت بالا) به دلیل ایجاد زاویه Camber مثبت در چرخ خارج از پیچ که باید منفی شود.

تا تعادل خودرو حفظ شود. به همین دلیل بود که این سیستم جای خود را به دیگر سیستم ها داد.

سیستم تعلیق
سیستم تعلیق

بازوی عقبی

سیستمی است که از یک یا چند بازو(Trailing Arm ) در جلوی هر چرخ که برای پشتیبانی سیستم از سمت دیگر به زیر شاسی متصل شده است.

این سیستم فضای کمی اشغال نموده و دارای انعطاف پذیری بهتر نسبت به سیستم هایی که تاکنون بررسی شده  دارد.

سیستم تعلیق مک فرسون

یکی از پرکاربردترین سیستم های تعلیق،در خودرو های امروزی سیستم مک فرسون می باشد.

این سیستم شامل یک مجموعه ساده از دمپر ، فنر و کمک فنر است. فنر وظیفه کنترل نوسانات ناشی از ناهمواری های جاده را بر عهده دارد.

دمپر انرژی مازاد را با استفاده از سیال هیدرولیکی به صورت گرما پراکنده می کند، همه این موارد موجب می شود که لرزش ها و حرکت ناخواسته ماشین در جاده محدود شده و آرامش را برای سرنشینان به ارمغان آورد.(کارشناسی ماشین)

بزرگترین مزیت این سیستم تعلیق این است که فضای کمی اشغال می کند و قطعات کمتری در آن استفاده شده و همچنین دارای وزن کمتر و قابلیت اطمینان بالاتر نسبت به سایر سیستم هایی که معرفی شد دارد.

این سیستم تعلیق بیشتر در خودروهای سواری به دلیل محدود بودن حرکت پایه استفاده می گردد.

کارشناسی ماشین
کارشناسی ماشین

پلوس ها و نقش آن در خودرو (Driving shaft)

 پلوس که از اجزای مختلفی تشکیل شده و وظیفه ی آن در جلوبندی ماشین برای انتقال نیرو به چرخ ها بوده به گونه ای که نیروی تولیدشده را به چرخ ها انتقال می دهد.(کارشناسی ماشین)

پلوس با هماهنگی و عملکرد صحیح با سیستم تعلیق خودرو موجب انتقال نیرو و حرکت خودرو می شود.

پلوس
پلوس
جلوبندی خودرو
کارشناسی ماشین

بیش تر بخوانید : ECU و کاربرد آن 

در خواست سریع کارشناس خودرو