برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

رنگ ماشین

هدف از این مقاله ، نقاشی ماشین و انواع رنگ ها در رنگ ماشین است.که در ادامه بحث به آنها خواهیم پرداخت.

فرآیند نقاشی ماشین شامل موارد زیر است:(رنگ ماشین)

  • تعمیر خسارتی که در اثر تصادف یا به مرور زمان ایجاد شده است.
  • تجدید رنگ خودرو

آماده سازی بدنه خودرو برای تجدید رنگ آمیزی:(رنگ ماشین)

قبل از رنگ آمیزی بدنه خودرو لازم است که رنگ قدیمی ، رسوبات ، زنگ زدگی و سایر آلودگی های سطح فلز پاک شود.

و پس از صافکاری و از بین بردن فرو رفتگی های موجود ،بدنه آماده برای اعمال آستر ، بتونه و رنگ ، نهائی گردد.

زدایش رنگ کهنه: برای زدودن رنگ از بدنه خودرو از شیوه های مختلفی استفاده میشود. مانند استفاده از شعله و یا رنگبرهای شیمیائی.

ممکن است در آماده شازی بدنه خودرو از هر دو روش استفاده گردد.

رنگبرهای شیمیائی:

رنگبری با استفاده از مواد شیمیائی یکی از روش هایی است که امروزه در کشور های اروپائی و در تعمیرگاه های مجهز برای زدایش رنگ کهنه به کار میرود.(رنگ ماشین)

در این روش عمل رنگبری با استفاده از پاشش حلال رنگبر انجام میگیرد.رنگبرها میتوانند به روش دستی و با قلم مو نیز روی سطح کشیده شوند.(رنگ ماشین)

پس از استفاده از رنگبر باید اجازه داد که رنگ بر روی سطح کاملا خشک شود و بعد بوسیله ابزار دستی و یا برقی مانند دیسک و برس ، رنگ کهنه زدوده شود.

رنگبرها به دو گروه آلی و غیر آلی تقسیم میشوند. اغلب رنگبرهای آلی بر پایه حلال متیلن کلراید است. برای اصلاح خواص متیلن کلراید میتوان مواد دیگری به رنگبر اضافه نمود.

مانند اتانول آمین ها ، قلیاها ، اسید های آلی.در ساخت برخی رنگ برها که مصرف محدودتری دارند به جای متیلن کلراد از سایر حلال ها مانند استن ، متیل اتن کتن ، تولوئن و زایلن استفاده میشود.از رنگبرهای غیر آلی میتوان سود سوز آور را نام برد که بصورت متداول مصرف میگردد.رنگبرهای قوی مخلوطی از سود و حلال هستند. این رنگبرها قتدر هستند رنگ های کوره ای ، آکریلیک را نیز از روی سطوح فلزی بزدایند.(رنگ ماشین)

تمیز کاری با شعله:(رنگ ماشین)

در این روش تمیز کاری ، بدنه ماشین در تماس با شعله استیل قرار میگیرد. و علاوه بر جدا کردن رنگ ، رسوبات و زنگ نیز از سطح بدنه فلز جدا میشود.

قبل از تمیزکاری با شعله باید بخش هایی که دارای لایه ضخیمی از رنگ است با ابزار دستی جدا گردد.البته این روش تمامی زنگ و رسوبات را از بین نمیبرد.

و در مقایسه با سایر روش ها ، تمیزکاری سطح مانند پاشش زدائی و اسید شوئی موثر نیست ولی برای سطوح جدید فلزی مصرف نمیشود.

و مصرف آن برای تمیزکاری قبل از رنگ آمیزی تعمیری است.در حین تمیزکاری با شعله باید توجه داشت که دمای فلز بدنه زیاد بالا نرود.

و بخش هایی که دارای ورقه نازک تر است با دمای کمتر باید تمیز شود.بعد از تمیزکاری با شعله سطح باید بوسیله برس سیمی برقی تمیز شود.

بهتر است از برس های دستی استفاده نشود، چون نمیتوانند سطح مناسبی برای رنگ آمیزی فراهم کنند.در حالی که هنوز سطح گرم است سریع باید آستر روی سطح زده شود.(رنگ ماشین)

بخوانید : قلم تشخیص رنگ و دستگاه تستر رنگ در تشخیص رنگ خودرو

آستر کاری و بتونه کاری(رنگ ماشین)

بتونه فوری:

بر پایه رزین نیپر و سلولزی تهیه میگردد ، این بتونه برای استفاده بر روی بتونه روغنی و سنگی و جهت پر کردن منافذ ، ترک های ریز ،و هم ترازی و موج گیری بدنه خودرو در تعمیرگاه ها به کار میرود.

و سطح را جهت اعمال آستر و رنگ رویه آماده میسازد.

بتونه سنگی

این بتونه جهت پر و هم تراز کردن سطح فلز و پر کردن منافذ و موج گیری روی فلز آهن لخت یا آستر شده بکار میرود.

و از دو جزء تشکیل شده است جزء اصلی بتونه در قوطی و جزء سخت کننده در تیوپ غیر فلزی بسته بندی میگردد.

طریقه مصرف بتونه پلی آستر(بتونه سنگی) :

  • سطح مورد نظر عاری از غبار و چربی گردد.
  • ماده لخت کننده به نسبت 2 الی 3 درصد به جزء اصلی بتونه اضافه شده و پس از اختلاط کامل بر روی سطح اعمال شود.
  • پس از طی زمان اعلام شده توسط تولید کننده ، بتونه باید سنباده زده شود.برای اعمال بتونه سلولزی ، ابتدا سطح را عاری از چربی نموده و سپس بتونه اعمال میشود.(رنگ ماشین)

انواع رنگ های تعمیری خودرو در رنگ ماشین

امروزه در جهان رنگ های تعمیری خودرو با تنوع زیادی تولید میگردند. و این به علت وجود تعمیرگاه های رنگ ماشین با طیف وسیعی از مهارت و تجهیزات رنگ آمیزی است.(رنگ ماشین)

بدیهی است که تجدید رنگ آمیزی خودرو در یک تعمیرگاه مجهز و با استفاده از مهارت عملی و علمی ، استفاده از رنگ هایی را می طلبد که مصرف آن در شیوه های دستی رنگ آمیزی امکان پذیر نیست.

بر این اساس ، رنگ ماشین به دو گروه یک جزئی و دو جزئی که هر دو هوا خشک هستند تقسیم شده است.

رنگ های تعمیری جدید از نوع دو جزئی است که بهتر است در دمای 60 تا 80 درجه سانتی گراد خشک شوند.

چنانچه تجهیزات اتاق گرم در تعمیرگاه وجود نداشته باشد و بخواهند رنگ 2 جزئی در دمای محیط خشک شود ، گرد و غبار موجود در هوا و تغییرات دما و رطوبت ،کیفیت پوشش را کاهش میدهد.

در این شرایط بهتر است از رنگ های هوا خشک یک جزئی سریع خشک شونده تعمیری خودرو استفاده نمود.

رنگ های رویه کارخانه ای خودرو که دمای پخت بالائی دارند را نمیتوان به عنوان رنگ تعمیری رنگ ماشین به کار برد.انواع رنگ هایی که به عنوان رنگ تعمیری مصرف میگردند. عبارتند از:

  1. رنگ های نیترو سلولزی
  2. رنگ های اکریلیک ترموپلاست
  3. رنگ های الکیدی
  4. رنگ های اکریلیک-یورتان (دو جزئی)
  5. پوشش دو لایه رنگ اصلی/لاک شفاف

1-رنگ های تعمیری نیترو سلولزی: از قدیمی ترین رنگ های تعمیری مصرفی است ولی به مرور زمان با سایر رنگ های تعمیری مانند الکیدی و اکریلیکی جایگزین شده است.

مزایا : مزیت برتر این رنگ ها نسبت به سایر رنگ های رویه تعمیری ، سرعت زیاد خشک شدن آن است که اجازه نمیدهد با وجود گرد و غبار و تجهیزات نامناسب کارگاه ، کیفیت پوشش کاهش یابد.(رنگ ماشین)

رنگ های نیترو سلولزی معمولا همراه با نرم کننده ها و الکید رزین خشک نشونده ساخته میشوند تا از شکنندگی آن کاسته شود.رنگ آمیزی با این رنگ آسان است و قابلیت پولیش خوری و دریافت پوشش مجدد را به خوبی دارد.

معایب : رنگ های تعمیری نیترو سلولزی از دوام کمتری برخوردار است ، در برابر اشعه ماوراء بنفش شکننده و در برابر حلال ها و به ویژه بنزن نمیتواند مقاومت نماید.(رنگ ماشین)

2-رنگ های تعمیری اکریلیک ترموپلاست TPA :

رنگ های اکریلیک ترموپلاست ویژگی هایی نزدیک به رنگ های نیتروسلولزی دارند. پلیمرهای استفاده شده در رنگ های اکریلیک ترموپلاست حاوی متیل اکریلیات است.

رنگ های اکریلیک ترموپلاست به صورت متالیک نیز تولید و مصرف میشوند.

معایب : از نقاط ضعف این رنگ ها میتوان به براقیت کم و شکنندگی آنها اشاره کرد ، که نیاز به پولیش دارند.مقاومت آنها در مقابل حلال و بنزن کم است و با درصد جامد پایین تر تولید میگردند.(رنگ ماشین)

3-رنگ های تعمیری الکیدی : رنگ های الکیدی نیز مانند رنگ های نیترو سلولزی از قدیمی ترین پوشش هایی هستند که برای رنگ تعمیری خودرو مصرف میشوند.(رنگ ماشین)

رنگ های الکیدی تعمیری غالبا به صورت متالیک تولید نمیشوند.زیرا نحوه استقرار پولک های آلومینیوم در رزین الکید نمیتواند بهینه باشد ولی انواع ساده آن کیفیت مناسبی دارد.

باید توجه داشت که برای رقیق کردن رنگ از رقیق کننده مناسب که توسط سازنده رنگ پیشنهاد شده ، استفاده گردد.و استفاده از حلال بنزین مناسب نیست.

4-رنگ های اکریلیک-یورتان (دو جزئی) : این محصول یکی از رنگ های جدید تعمیری است و با استفاده از رزین اکریلیک با عامل هیدروکسی با جرم مولکولی نسبتا پایین تولید میگردد.

که این عامل هیدروکسی منحصرا در ارتباط با جزء دوم رنگ که پلی ایزو سیانات است عمل میکند.(رنگ ماشین)

5-پوشش دو لایه رنگ اصلی/لاک شفاف:

در این پوشش دو لایه رنگ اصلی عامل ایجاد پوشش و چسبندگی خوب است و لایه دوم که یک پوشش بدون رنگ است نقش براقیت و دوام را ایفا میکند.

در این پوشش تعمیری ، رنگ اصلی بر پایه رزین سلولز استات بوتیرات CAB تولید شده است، که بوسیله تبخیر حلال خشک میگردد.

این رزین میتواند بوسیله رزین های پلی استر ، اکریلیک و یا نیترو سلولز اصلاح گردد.

تشخیص رنگ ماشین
رنگ ماشین

تطبیق رنگ تعمیری با رنگ اصلی خودرو

تطابق فام و پوشش تعمیری تعمیری ، با رنگ اولیه و اصلی خودرو ، یکی از مهمترین اصول رنگ آمیزی تعمیری بدنه خودرو در رنگ ماشین  است.

برای ساخت فام مورد نظر باید رنگ های مادر حاوی رنگدانه های الوان با ظرافت و دقت با هم مخلوط شوند تا فامی مشابه فام اولیه بدنه بدست آید.(رنگ ماشین)

اجزای تشکیل دهنده رنگ ماشین

اجزای تشکیل دهنده رنگ ماشین را میتوان به 4 نوع تقسیم بندی نمود :

1-رزین : ماده ای که رنگ دانه ها را بهم متصل میکند و به لایه رنگ جلا و قوام میدهد.

2-رنگ دانه : به پودرهای رنگین قابل انحلال در آب یا حلال می گویند که پوشش رنگی ایجاد میکند.

3-حلال : عامل حل شدن رزین رنگ را حلال می نامند.

4-تینر : مایعی که از آن برای رقیق تر نمودن رنگ استفاده میشود.(رنگ ماشین)

انواع آستر ها و پر کننده ها

1-آستر واش پلیمر : یک آستر اسیدی است که از رنگ زدگی فلز جلوگیری میکند و باعث چسبندگی بهتر رنگ به سطح آستر میانی میگردد.

2-آستر میانی : وظیفه این آستر جلوگیری از زنگ زدگی سطح فلز در رنگ ماشین و ایجاد چسبندگی میان آستر واش پلیمر و پوشش های بعدی است.

3-رنگ میانی : از این آستر ها که شامل آستر میانی و آستر سیلر است میتوان به منظور بر طرف ساختن و پر کردن برخی خش های جزئی باقی مانده از سمباده کاری و بعضی ناهمواری های جزئی استفاده کرد.(رنگ ماشین)

بررسی پوشش های نانوئی در صنعت خودروسازی- رنگ ماشین

صنعت خودرو یکی از زمینه هایی است که شروع به بهره گیری از مزایای فناوری نانو در اجزا و قسمت های مختلف کرده است.

فناوری نانو در صنعت خودرو ، کاربرد های فراوانی دارد که یکی از بخش های مهم این فناوری موضوع نانو پوشش ها در رنگ ماشین است.

کاربرد فناوری نانو در صنعت خودرو

در مورد خودرو ها پوشش هنگامی اهمیت می یابد که بارها خراشی روی سطوح خودرو ایجاد شده و به باد کردن ، پوسیدن و زنگ زدن بدنه منجر میشود.(رنگ ماشین)

پوشش های نانو متری ، باعث بهبود خواص مکانیکی روکش خودرو و مقاومت در برابر خراش میشوند.

پوشش های مورد استفاده برای خودرو به این دلیل که زیر فشار و صدمات دائمی و روزانه قرار می گیرند باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشند.

صدمات فیزیکی مانند برخورد سنگ و سنگ ریزه ، نور آفتاب و عوامل محیطی ،رطوبت ، درجه حرارت و … نیز به رنگ ماشین وارد میشوند.

و رنگ می بایستی در برابر این عوامل از مقاومت کافی برخوردار باشد.در کنار ویژگی های ذکر شده ، جاذبه رنگ ماشین برای جلب توجه مشتری به خودرو اهمیت زیادی دارد.

و باید با دقتی خاص در آخرین پوشش دهی بدنه خودرو اعمال شود.پوشش های مبتنی بر نانو ، امکان دسترسی به قابلیت های چند منظوره را فراهم میسازند.

یعنی میتوانند حداقل دارای دو ویژگی همزمان مانند بالا در برابر خوردگی و آب گریزی یا ابر آب گریزی باشند.

روکش های ضد خراش ، ضد خوردگی برای خودروها:(رنگ ماشین)

ساخت روکش های ضد خراش در مقابل تابش فرابنفش برای خودروها از جمله زمینه هایی است که کاربرد فناوری نانو در آن افزایش قابل توجه عملکرد محصول را به دنبال خواهد داشت.

مزایای نانو روکش ها:

مزیت ویژه نانو روکش ها این است که امکان تنظیم مستقل سختی و ویژگی های سایشی روکش را از طریق ترکیب عناصر و ساخت لایه های نانو متری ، فراهم می آورد.(رنگ ماشین)

نکته : اصلاح رنگ ها بوسیله نانومتری کردن ساختار آنها ، منجر به بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی شده ، مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر ضربه و خراش را در آنها بالا می برد.

شرکت نیسان ، اولین شرکتی است که مدل های خودرو را با رنگ های ساخته شده از مواد خود تعمیر کننده ، پوشش داده است.شکل زیر استفاده از فناوری نانو را در خودرو نشان میدهد.

استفاده از فناوری نانو رنگ
استفاده از فناوری نانو رنگ

توضیح عکس بالا : در تصویر بالا درب خودرو که سمت چپ آن با نانو رنگ و سمت راست آن با رنگ معمولی رنگ شده است.

تفاوت آشکار رنگ ها بوضوح قابل مشاهده است.(رنگ ماشین)

شرکت تولیدی دایملر/کرایسلر ، رنگی جدید بنام نانو رنگ را به بازار ارائه کرده ، که مقاومت آن در برابر خراش حداقل 3 برابر رنگ های معمولی است.

مرسدس بنز اولین شرکتی است که از این رنگ استفاده خواهد کرد.

نکته : رنگ های معمولی خودرو ، پوششی براق دارند که از زنجیره های کربنی طولانی ساخته شده است در حالی که نانو رنگ از ذرات سرامیکی/معدنی ساخته شده است.

که میتواند به شدت متراکم شده و مقاومت رنگ در برابر خراش را بسیار افزایش دهد.

استفاده از فناوری نانو در سیستم های رنگ خودروهای بنز :

در کشورهای اروپائی 90% از خراش بدنه خودروها در کارواش بوجود می آید.از این رو از سیستم رنگ نانوئی مرسدس بنز استقبال بسیاری شده ، زیرا نه تنها در کارواش ، بلکه در برابر ساییدگی نیز مقاوم است.(رنگ ماشین)

نکته جالب تکنولوژی نوین رنگ آمیزی در رنگ ماشین این است که حتی در تصادفات شدید ، اگر بدنه ضزبه ببیند و از فرم اولیه خود خارج شود.

باز هم رنگ نانوئی بسیار مقاوم و سالم مانده و نمی ترکد. یعنی بعد از تصادف صرفا کافی است که خودرو را صافکاری کنید و دیگر نیازی به نقاشی مجدد نیست.

شکل زیر یک مرسدس بنز کلاس M را نشان میدهد که در موسسه NCAP ، معتبرترین مرکز تست ایمنی خودرو در جهان در شرایط شبیه سازی شده ، تصادف از بغل قرار گرفته است .

اگر دقیق به تصویر نگاه کنید خواهید دید که بر اثر تصادف ، حتی قسمت کوچکی از رنگ بدنه ترک نخورده است.(رنگ ماشین)

تصادف مرسدس بنز کلاس
تصادف مرسدس بنز کلاس

و در تصویر پایین خودروئی که از تکنولوژی نانو رنگ استفاده نموده است.

تصویر خودروی اسپورتی که از نانو رنگ استفاده کرده است.
فناوری نانو رنگ در خودرو

بخوانید : کارشناسی انواع لایه های مختلف در کارشناسی رنگ

در خواست سریع کارشناس خودرو