برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله میخوانید :

خودرو کارکرده

در این مقاله (خودرو کارکرده) به مباحث زیر خواهیم پرداخت:

1-نصب سوخت سنج کامپیوتر صفحه کیلومترهای کروز

2-شیم گیری موتور XU7 (پژو 405 و پاس و سمند)

3-عیب یابی ناک سنسور در ECU زیمنس

4-نشت یابی ، بازیافت گاز و روغن بوسیله دستگاه های نیمه اتوماتیک شارژ گاز کولر

5-علائم اختصاری آپشن های خودرو

نصب سوخت سنج کامپیوتر صفحه کیلومترهای کروز

این آپشن بر روی کیلومتر های کروز خودروهای پژو 405 ، RD ، پژو پارس هایی که چراغ CNG ندارند قابل نصب است.

مراحل کار

برای این کار قطعات آمپر را جدا میکنیم ، بر روی برد صفحه کیلومتر ، IC EP RAM قابل مشاهده است .

با استفاده از دستگاه Programer که در اینجا از TNM استفاده میشود و با شماره 93S56 اقدام به خواندن محتویات IC میکنیم.

خودرو کارکرده
خودرو کارکرده

بعد از خواندن برنامه اطلاعات آن در بافر programmer اطلاعات زیر را مشاهده میکنیم که در خط 30 ام این برنامه ، بایت C0 قابل مشاهده است.

برد صفحه
برد صفحه

برای فعال کردن سوخت سنج لازم است که این بایت به بایت CF تغییر داده شود.(خودرو کارکرده)

بعد از انجام این کار فایل مورد نظر را ذخیره و IC را Program میکنیم.

تا برنامه جدید در آن برنامه ریزی شود . در این مرحله ، کار نرم افزاری به اتمام میرسد و باید یک رشته سیم از پین 14 سوکت مشکی صفحه کیلومتر به ECU وصل گردد.

اگر ECU از نوع S2000 باشد ، این سیم باید به پین cp c2 وصل گردد و اگر ECU از نوع زیمنس بود این سیم باید به پین شماره 64 ECU وصل گردد.

شیم گیری موتور XU7

هر قطعه ای در اثر افزایش حرارت منبسط میشود که این مقدار انبساط در همه ابعاد از جمله طول قطعه تاثیر میگذارد.

یکی از قطعات موتور احتراق داخلی که در اثر حرارت انبساط طولی دارد سوپاپ های هوا و دود هستند.(خودرو کارکرده)

برای اینکه بعد از گرم شدن موتور ، افزایش طول سوپاپ ها موجب باز ماندن سوپاپ ها و فشار به قطعاتی همچون فنر سوپاپ و … نشود.(خودرو کارکرده)

همچنین راندمان و ورود سوخت و خروج دود به درستی کنترل گردد، کارخانه سازنده مقداری خلاصی مجاز ما بین ساق سوپاپ و بادامک در نظر میگیرد که به فیلر معروف است.

که در واقع در حالت سرد موتور ، بایستی این مقدار فیلر از بین بادامک و ساق سوپاپ بگذرد.

این مقدار مجاز خلاصی یا بصورت پیچ و مهره (مانند موتور پیکان و پراید) و یا بصورت شیم (مانند موتور XU7 که روی 405 و پارس و سمند نصب شده) تنظیم میگردد.(خودرو کارکرده)

مقدار مجاز خلاصی برای موتور XU7 در حالت سرد طبق کاتالوگ تعمیراتی ایران خودرو برای سوپاپ هوا 0.20 میلیمتر و سوپاپ دود 0.40 میلیمتر می باشد.

البته برای سر سیلندرهای نو به دلیل نشت sit یا نشیمنگاه سوپاپ ، برخی تراشکارها برای سوپاپ هوا 30 و برای دود 45 در نظر میگیرند.(خودرو کارکرده)

برای خودروهایی با سر سیلندر کارکرده که با گاز طبیعی کار میکنند نیز سوپاپ هوا 25 و سوپاپ دود 40 در نظر گرفته میشود.

و برای مشتریانی که به صدای شیم سر سیلندر حساس هستند میتوانید مقدار سوپاپ هوا 20و برای دود 35 در نظر بگیرید.(مقادیر غیر از کاتالوگ ایران خودرو صرفا تجربی می باشد.)

پیش نیازها شیم گذاری سر سیلندر های موتور  XU7 آشنایی با مکانیک موتور ، تایم گذاری موتور ، کار کردن با میکرومتر و استفاده از فیلر میباشد.

ابتدا بایستی اجازه دهیم سر سیلندر تا دمای محیط سرد شود . باتری ،کوئل ها ،پیچ آلن خور پشت کوئل ها که با آلن شش به کفه اول میل سوپاپ بسته شده است.

درب سوپاپ ، قاب بالایی تسمه تایم را باز کنید .تسمه تایمینگ را در حالتی که سر سیلندر در حالت تایم قرار دارد باز کنید و نی روغن را بردارید.

بعد از این مرحله ، جدولی همانند جدول زیر آماده میکنیم.

جدول یادداشت
جدول یادداشت

شمارش کفه های میل سوپاپ در این موتور از سمت گیربکس است.بنابراین جدول را طبق همین اصول آماده میکنیم.

بادامک هایی که سوپاپ مربوط به آنها بسته است(نوک بادامک به سمت بالا می باشد) آماده اندازه گیری مقدار فیلر می باشد.(خودرو کارکرده)

بادامک
بادامک

برای بادامکی که در شکل بالا نشان داده شده فیلر 35 به راحتی عبور میکند ولی فیلر 40 عبور نمیکند.(خودرو کارکرده)

پس خلاصی مربوط به این بادامک تقریبا برابر 0.37 میلیمتر می باشد. که مربوط به سوپاپ دود سیلندر چهارم می باشد .

به همین ترتیپ برای سایر سوپاپ ها نیز این اندازه گیری را انجام می دهیم و در جدول در خانه مربوط یادداشت میکنیم.

نکات :

1.موقع اندازه گیری حتما فیلر با سطح تایپت کاملا مماس باشد.

و از اهرم فیلر بین تایپت و دیواره سرسیلندر خودداری کنید که باعث اشتباه در نوشتن اندازه خواهد شد.

2-گاهی اوقات در هنگام اندازه گیری می بینید هیچ یک از فیلر ها ، ما بین تایپت و بادامک عبور نمیکنند که در واقع این سوپاپ کاملا شیم سفت کرده است.

و بایستی بعد از باز کردن کفه ها و برداشتن میل سوپاپ ،شیم مربوط به این سوپاپ را برداشته و یک عدد شیم با اندازه خیلی کوچکتر مثلا 2.20 میلیمتر میگذاریم و بعد از بستن سوپاپ و کفه ها ، دوباره اندازه گیری میکنیم.

حالا نوبت باز کردن کفه ها و میل سوپاپ ها رسیده است کفه ها را بصورت حلزونی و از خارج به داخل در مرحله اول با نیم دور شل میکنیم.(خودرو کارکرده)

و بعد از اینکه همه کفه ها از فشار افتادند دوباره کفه ها را شل میکنیم تا اینکه پیچ ها کاملا باز شوند .کفه ها را به ترتیب بردارید و به شماره گذاری کفه ها توجه کنید.(خودرو کارکرده)

نکته : در خودروهای مدل پایین که میل سوپاپ دارای زائده برای راه اندازی دلکو است برای در آوردن میل سوپاپ بایستی هوزینگ ترموستات کامل باز شود.

میل سوپاپ را بردارید و میل سوپاپ ها و کفه ها را با بنزین بشویید و کفه ها و بادامک ها و محل نشیمنگاه میل سوپاپ در کفه ها را از نظر ترک و سوختگی و ساییدگی و خراش بررسی کنید.

اکنون اولین تایپت از سمت راست را به آرامی با آهنربا بردارید.ممکن است شیم به ته تایپت چسبیده باشد پس ابتدا داخل تایپت را بررسی کنید.

در غیر این صورت شیم مورد نظر بالای پولکی سوپاپ قرار دارد.شیم را برداشته و تمیز کنید. میکرومتر را از لحاظ صحت اندازه گیری کنترل کنید.

برای این کار میکرومتر 0-25 نیاز می باشد.موقع اندازه گیری دقت کنید که میله میکرومتر دقیقا در وسط شیم قرار گیرد تا پله ایجاد شده و در اثر له شدن شیم ، شما را به اشتباه نیندازد.(خودرو کارکرده)

بخوانید : اجزای سیستم PIC  خودرو سراتو در ماشین تهران 

اندازه شیم سوپاپ دور سیلندر یک از سمت گیربکس 2.85 میلیمتر میباشد. اندازه فیلر این سوپاپ 0.30 میلیمتر بوده است.

طبق استاندارد بایستی فیلر 0.40 میلیمتر از قسمت عبور کند در نتیجه بایستی ما اندازه سیم را به مقدار .10 کوچکتر میکنیم یعنی از شیم 2.75 میلیمتر استفاده میکنیم.(خودرو کارکرده)

اندازه شیم سوپاپ هوا سیلندر یک از سمت گیربکس 3.02 میلیمتر میباشد. اندازه فیلر این سوپاپ تقریبا 0.28 میلیمتر بوده است(فیلر 25 خیلی روان رد شده ، ولی فیلر 30 رد نشده است).

طبق استاندارد بایستی فیلر 0.20 میلیمتر از قسمت عبور کند. در نتیجه بایستی ما اندازه اندازه شیم را به مقدار 0.08 بزرگتر کنیم یعنی از شیم 3.10 میلیمتر استفاده کنیم.

این عمل را برای شش سوپاپ بعدی هم به ترتیب انجام میدهیم . برای اینکه در انجام محاسبات و ترتیب اشتباهی ایجاد نشود اندازه فیلر و شیم ها را در جدول در هر مرحله مینویسیم.(خودرو کارکرده)

نکته : موقع اندازه گیری با فیلر دقت کنید که زمانی که فیلر بصورت مماس از بین بادامک و تایپت عبور میکند اندازه درست را نشان میدهد.

و در صورتی که با فشار زیاد یا بصورت خیلی روان عبور میکند اندازه درست نیست.و بایستی میانگین این دو اندازه را ملاک قرار دهیم.

جدول
جدول

نکات :

1.تایپت های سوپاپ ها را با هم قاطی نکنید محل برخورد بادامک با تایپت را از لحاظ گود افتادگی ، سایش و خط و خراش بررسی کنید و در صورت معیوب بودن تعویض نمائید.(خودرو کارکرده)

2.هنگام تعویض تایپت و میل بادامک سعی نمائید هر دو قطعه از یک نوع برند باشند.

3.همیشه از شیم های نو به عنوان شیم های جایگزین استفاده کنید. از به کار بردن شیم سنگ خورده و شیم سنباده شده و شیم مستعل خودداری کنید چرا که صدای اضافی در سر سیلندر ایجاد خواهد کرد.

4.هنگام جاگذاری شیم دقت کنید که سمت نوشته دار به سمت سوپاپ و سمت براق به سمت تایپت باشد.

 5.شیم ها در بازار با فاصله 0.05 از یکدیگر موجود میباشد و از سیم 2 شروع شده و به شیم 4 ختم میشوند.

ولی شیم هایی که معمولا بیشترین استفاده را دارند شیم های 2.5 تا 3.5 (البته از این بین هم شیم های 2.70 تا 3.10 باز هم بیشترین استفاده را دارند).

شیم معمولا در بسته های 10 تایی به صورت عمده به فروش میرسد و اگر قصد دارید این کار را بصورت حرفه ای دنبال کنید.

بسته کامل شیم را نگه داری  کنید. 

و به تفکیک اندازه بصورت  منظم خریداری کنید . شیم با برند معتبر استفاده میشود تا در مدت کوتاهی دوباره سرسیلندر شما شیم سفت نکند.

شیم
شیم

بعد از اینکه شیم های سایر سوپاپ ها را تنظیم کردید، تایپت ها را در محل خود بگذارید.

کفه های میل سوپاپ را روغن کاری کرده و میل سوپاپ را جتگذاری کرده و کفه ها را به صورت حلزونی از داخل به خارج در چند مرحله ببندید.(خودرو کارکرده)

نکته : مقدار سفت کردن مهره های کفه های میل بادامک 15 نیوتن متر و پیچ سر میل بادامک 25 نیوتن متر می باشد.

دو دور میل سوپاپ را بچرخانید و دوباره برای هر سوپاپ به تفکیک هوا و دود مقدار فیلر را اندازه بگیرید. و در صورتی که با مقدار استاندارد مطابقت نداشت مراحل قبلی را تکرار کنید.(خودرو کارکرده)

3-ناک سنسور یا سنسور ضربه knock sensor(ks)

این سنسور ضربات ناشی از احتراق زود رس سوخت و یا خود سوزی موتور را بصورت سیگنال هایی به ECU ارسال میکند تا آوانس و ریتارد جرقه ، به گونه ای تنظیم گردد.(خودرو کارکرده)

تا کمترین آسیب ضربه را به سر پیستون وارد کند و موتور به نرمی کار کند.

ناک سنسور
ناک سنسور
محل قرارگیری
محل قرارگیری

در موتور های 4 سیلندر در صورتی که یک سنسور داشته باشد بین سیلندر 2 و 3 قرار دارد و در صورتی که دو سنسور داشته باشد بین سیلندر های 1 و 2 و بین 3 و 4 قرار دارد.

در موتور های شش سیلندر معمولا برای بدست آوردن ارتعاشات هر دو طرف موتور 2 عدد در هر سمت بلوکه سیلندر وجود دارد.(خودرو کارکرده)

این سنسور تشکیل شده از یک قاب مرتعش که درون یک قاب چدنی قرار گرفته و ضربه های سیلندر را توسط پیزو الکتریک شناسایی و با کمک رابط الکتریکی به یک ولتاژ تبدیل و از طریق دسته سیم برای ECU ارسال میشود.(خودرو کارکرده)

عیب یابی در ECU زیمنس:

سیگنال این سنسور با توجه به شکل زیر وارد پین 42 ECU زیمنس میشود. و منفی سنسور هم از پایه 12 ECU تامین میشود.(خودرو کارکرده)

پایه های ECU
پایه های ECU

سیگنال ولتاژی سنسور ضربه از طریق پایه 42 وارد برد ECU زیمنس میشود و وارد خازن SMD میشود.و از آنجا وارد مقاومت 100 کیلو اهم میشود.(خودرو کارکرده)

که هر دو بصورت سری در مدار قرار میگیرند.و در نهایت به پایه شماره شانزده IC TPIC8101DW برای تقویت سیگنال و ارسال آن به میکرو متصل میگردد.

آیسی TPIC8101DW رابط سنسور ضربه است که براساس پروتکل SPI با میکرو در ارتباط است و وظیفه تقویت سیگنال هایی که توسط سنسور ضربه ارسال میگردد را بر عهده دارد.این IC میتواند 2 عدد سنسور ضربه را پشتیبانی کند.(خودرو کارکرده)

پین اوت آیسی
پین اوت آیسی

همینطور که در بالا اشاره گردید ، ارتباط این IC با میکرو از طریق BUS SPI است.در شکل زیر پین های ارتباطی آن برای شما مشخص گردیده است.

آیسی و برد مربوطه
آیسی و برد مربوطه

4-آموزش بازیافت گاز و روغن و نشت یابی و شارژ روغن و گاز بوسیله دستگاه های نیمه اتوماتیک شارژ گاز کولر:(خودرو کارکرده)

نازل های LP و HP را به خودرو وصل کنید.

والوهای LP و HP مربوط به سیلنگ های خروجی دستگاه را 4.1 دور به آرامی جهت خلاف عقربه های ساعت باز کنید.

والوهای LP , hp
والوهای LP , hp

بوسیله کلید میانبر مشخص شده وارد تنظیمات این مرحله شوید.

سطر اول میزان گاز مخزن دستگاه را نشان داده و سطر دوم مقدار گازی که شما میخواهید بازیافت کنید را نشان میدهد که در اینجا روی یک کیلو تنظیم شده است.(خودرو کارکرده)

در حال انجام عملیات بازیافت گاز
در حال انجام عملیات بازیافت گاز

پس از اتمام باز یافت گاز دستگاه با تک ALARM مرحله بعد یعنی تخلیه روغن بمدت 60 ثانیه را اعلام میکند و از کاربر میخواهد والو تخلیه روغن را باز کند.(خودرو کارکرده)

دستگاه اندازه گیری
دستگاه اندازه گیری

مخزن سمت راست مربوط به روغن تخلیه شده از خودرو هاست.(خودرو کارکرده)

مخزن مربوط به روغن تخلیه
مخزن مربوط به روغن تخلیه
والو مربوط به روغن تخلیه شده
والو مربوط به روغن تخلیه شده

پس از پایان 1 دقیقه ، دستگاه با ALARM ممتد پایان عملیات ریکاوری را اعلام میکنه و میخواهد والو روغن بسته شود.در مرحله بعدی ایجاد خلاء در مدار و نشت یابی را توسط کلید میانبر مربوطه انتخاب کنید.(خودرو کارکرده)

انتخاب کلید
انتخاب کلید

مدت زمان وکیوم را معمولا بین 10تا 15 دقیقه تنظیم میکنیم.(خودرو کارکرده)

نکته :اگر دستگاه بالای 3.5 کیلو گاز ذخیره داشته باشد عملیات وکیوم 5 دقیقه بیشتر مجاز نیست چون ممکنه گاز زیادتر از حد مجاز وارد مدار شود .

پس از اتمام زمان درجه های HP و LP زیر صفر هستند و در صورت بازگشت به سمت صفر ، نشتی در مدار کولر داریم.

بعد از چند دقیقه دستگاه با Alarm ممتد پایان نشت یابی را اعلام میکند.

در تصویر زیر درجه ها ثابت ماندند و نشتی در مدار نداریم ، بهترین روش برای تست نشتی کاسه نمد سر کمپرسور وکیوم مدار است.(خودرو کارکرده)

تست نشتی کاسه نمد
تست نشتی کاسه نمد

حالا نوبت میرسه به شارژ روغن جدید جایگزین روغن تخلیه شده ، معمولا در ریکاوری حدود 10 تا 20 سی سی CC روغن تخلیه میشود.که مجدد باید شارژ شود.

مخزن روغن جدید ، شارژ اضافی روغن مشکلات زیادی در پی دارد پس دقت لازم را داشته باشید.

آخرین مرحله شارژ گاز هست که توسط میانبر مذکور وارد تنظیمات این قسمت میشویم.بسته به خودرو ، مقدار شارژ گاز را در این منو به کیلوگرم وارد میکنیم برای مثال برای خودرو پراید 600KG را وارد کرده و Enter را میزنیم .

منتظر میمانیم تا شارژ گاز انجام شود.پس از اتمام نازل ها را جدا و کولر خودرو را روشن کنید.پس از اتمام کار ، مقداری گاز داخل شیلنگ های خروجی باقی میماند که عملیات بازیافت گاز را مجدد بطور کامل انجام میدهیم.

در آخر شیرهای والو را بسته و دستگاه را خاموش کنید.

نکات مهم و کلیدی:(خودرو کارکرده)

  • در هوای سرد اقرام به شارژ و بازیافت گاز نکنید.
  • هر صد مرتبه ریکاوری سعی کنید رطوبت گیر دستگاه را تعویض کنید.
  • برای جابجائی دستگاه سه عدد پنج زیر دستگاه وجود دارد که عمل قفل کردن ترازوی دستگاه را انجام میدهد که حتما باید بسته باشد تا به ترازو آسیب وارد نشود.
  • موقع عملیات ریکاوری و شارژ دستگاه را تراز کنید و از تکان دادن دستگاه حین کار خودداری کنید.
  • در عملیات بازیافت معمولا حدود 100 تا 150 گرم هدر رفت گاز وجود دارد.
  • برای تکمیل فرآیند شارژ گاز کولر میزان گاز ذخیره شده در دستگاه نباید زیر 2 کیلو باشد.

علائم اختصاری آپشن های خودرو و توضیحات مهم و اساسی

الف-ABS(Anti-Lock Brake System)

سیستم ABS یا همان ترمز ضد قفل این روز ها یکی از پرکاربردترین سیستم های ایمنی در خودروهای مدرن است .

که با بهره گیری از یک کیت الکترونیکی ، و با قطع و وصل کردن سریع فشار ترمز از قفل شدن چرخ ها و سرخوردن خودرو در ترمزگیری های شرایط مختلف جلوگیری میکند.(خودرو کارکرده)

ABS در جاده
ABS در جاده

ب-Electronic Brakeforece Distribution(EBD)

یکی از سیستم های تکمیلی ABS است که در زبان فارسی تحت عنوان <تقسیم الکترونیکی نیروی ترمز بین چرخ ها> معنی میشود.

با بهره گیری از این سیستم در صورت ترمز گیری بر سر پیچ ها حالت ناپایداری نخواهید داشت و نیروی ترمزی بسته به شرایط جاده ، در چرخ ها تقسیم خواهد شد.(خودرو کارکرده)

EBD در جاده
EBD در جاده

پ-Electronic Stability Control(ESC)

این سیستم در زبان فارسی به کنترل پایداری الکترونیکی معنی میشود ، زمانیکه بر سر پیچ ها یا حتی خط مستقیم (در شرایط جاده لغزنده) سیستم حس کند که خودرو در حال منحرف شدن است با محاسبه دقیق شرایط ، ترمز های چرخ های مختلف را به صورت جداگانه درگیر میکند تا از تصادف جلوگیری شود.(خودرو کارکرده)

ESC در جاده
ESC در جاده

ت-Traction Control System (TCS)

TCS یا سیستم کنترل کشش ،یکی از سیستم های بسیار مهم برای از کنترل خارج نشدن خودرو به خصوص در اتومبیل های پر قدرت است. در این سامانه ، اگر خودرو تمایل به سر خوردن داشته باشد ، وضعیت دریچه گاز ، میزان تقسیم قدرت در بین چرخ های اکسل ، وضعیت و مقدار پاشش سوخت و حتی بوست توربو شارژ را کنترل میکند.تا مانع از بروز ناپایداری در وضعیت دینامیکی خودرو شود.(خودرو کارکرده)

TCS در جاده
TCS در جاده

ث-Emergency Brake Assist(EBA)

این مورد که تحت عنوان دیگری مثل BA یا BAS نیز شناخته میشود، یکی دیگر از سیستم های الکترونیکی مکمل ABS است.

که با بهره گیری از آن در شرایط اضطراری ، زمانی که نیاز به ترمز گیری شدید داشته باشید و خودرو حس کند که راننده قصد دارد سریعا خودرو را از حرکت باز دارد.

بیشترین میزان ترمز را حتی اگر پدال ترمز بطور کامل به کف نچسبیده باشد ، خواهید داشت.

EBA در جاده
EBA در جاده

ج-Hill-start Assist Control(HAC)

در خودروهای مجهز به دنده اتوماتیک از سیستمی تحت عنوان HAC یا همان کنترل شروع حرکت در سر بالایی استفاده میشود.

که به بهره گیری از آن ، زمانی که در جاده ای شیب دار قصد شروع به حرکت را دارید، جعبه دنده و البته ترمز ها از حرکت خودرو به عقب جلوگیری میکنند .

این سیستم در خودروهای دو دیفرانسیل به خصوص در مسیرهای سخت خارج از جاده کاربرد بسزایی دارد. از این سیستم تحت عنوان HSA نیز یاد میشود.(خودرو کارکرده)

کاریرد hac در سربالایی
کاریرد hac در سربالایی

Electronic Park Brake(EPB)

ترمز پارک الکترونیکی یا به بیان ساده تر و عامیانه تر ، ترمز دستی الکترونیکی که چند سالی است که روی خودروهای نیمه لوکس و لوکس خانوادگی قرار میگیرد.

یکی دیگر از امکانات کاربردی در خودروهای جدید استکه با زدن دکمه کفشک های ترمزی پارک درگیر شده و با در دنده قرار گرفتن یا فشردن دوباره EPB ، ترمز آزاد میشود.

از این سیستم برای نخستین بار در BMW سرس مدل 2002 (E65) استفاده شد.(خودرو کارکرده)

ح-Tire Pressure Monitoring System(TPMS)

این سیستم برای کنترل باد تایرهای خودرو در شرایط مختلف طراحی شده و بسته به نوع خودرو به صورت درصد دقیق ، هشدار کاهش باد تایر و …عمل میکند.

لازم بذکر است که این سیستم در برخی خودروهای هازان قیمت چندان دقیق عمل نمیکند و ممکن است چراغ هشدار آن خیلی وقت ها روشن باشد.(خودرو کارکرده)

خ-Blind Spot Monitoring(BSM)

سیستم هشدار نقطه کور که در برخی مواقع تحت عنوان رادار نقطه کور نیز از آن یاد میشود، یکی از آپشن های بسیار کاربردی و جدید در دنیای اتومبیل های پیشرفته است .

با بهره گیری از این امکان ، یک جفت سنسور زر آینه های جانبی (یا جای دیگری از دو طرف خودرو ) نصب میشود و یک چراغ هشدار دهنده روی آینه خواهیم داشت .

در صورتی که خودروئی به نقطه کور آینه ها نزدیک شود ، خودرو از طریق این چراغ ها به شما هشدار میدهد.(خودرو کارکرده)

BSM در خودرو
BSM در خودرو

د-Head Up Display(HUD)

یکی از کاربردی ترین امکاناتی که این روزها روی خودروهای مدرن نصب میشود نمایشگر سر بالا یا به بیان دیگر Head Up Display است .

که گذشته عمدتا در جت های جنگنده به کار میرفت ، این روزها حتی بصورت نرم افزارهای موبایلی نیز در دسترس عموم قرار دارد.

و در خودروهای مدرن و لوکس با بهره گیری از یک پروژکتور بازتاب کننده تصویر کوچک ، اطلاعاتی همچون سرعت ، دور موتور و … را روی شیشه شما می اندازد تا با تمرکز بالاتری جاده را رانندگی کنید.(خودرو کارکرده)

HUD در خودرو
HUD در خودرو
در خواست سریع کارشناس خودرو