برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

خودرو دست دوم

در این مقاله به متداول ترین سنسورهای یک خودروی انژکتوری در خودرو دست دوم می پردازیم.

اساس کار سنسور در خودروها:

در خودرو ، سنسورها وضعیت خودرو را حس میکنند و به ECU خبر میدهند و ECU  نیز بر اساس خبرهای دریافتی از وضعیت موتور ، دستورهایی به عملگرها (actor) میفرستد تا آنها بر اساس دستور دریافتی کارکرد خود را تنظیم کنند.

سنسور و نحوه کار آنها

سنسور در فارسی به معنی حسگر میباشد، یعنی قطعه ای که بنا به طراحی و نحوه ساخت میتواند ، اطلاعات مختلفی را به صورت آنالوگ یا دیجیتال به ECU ارسال کند.

نحوه کار سنسور تا قبل از استفاده رایج نیمه رساناها ساده و بر مبنای آنالوگ استوار بود و اطلاعات را بصورت های ابتدائی ارسال میکرد.

اما امروزه با استفاده چشمگیر از نیمه رساناها و مدارات مجتمع، سنسورها توانایی ارسال کردن دقیق داده ها را در کنار طول عمر و قیمت مناسب دارا هستند.(خودرو دست دوم)

دسته بندی کلی سنسورها بر اساس نحوه عملکرد آنها

سنسورهای آنالوگ

اغلب این سنسورها مانند یک سوئیچ عمل میکنند و با طراحی خاص و استفاده از عواملی مانند حرکت های مکانیکی در ناحیه مورد نظر یا بود و نبود فشار ، یا حتی تغییر چشمگیر حوزه مغناطیسی و یا انبساط و انقباض ، فرامین لازمه را به بخش مورد نظر ارسال میکنند.

(خودرو دست دوم)

از ساده ترین این سنسورها میتوان به سنسور فشار روغن اشاره کرد.

سنسورهای دیجیتال:

مهمترین مشخصه این سنسور داشتن دامنه وسیع اطلاعات در خروجی میباشد به این گونه که در نوع آنالوگ دو حالت داشتیم (روشن بودن یا خاموش بودن چراغ) اما در سنسورهای دیجیتال تغییرات در دامنه زمانی مورد نظر میباشد.

سنسور اصولا یک مبدل انرژی است ، یعنی قطعه ای است که نوعی از انرژی را به نوع دیگر تبدیل میکند.در اکثر سنسور ها ورودی انرژی ای است که میخواهیم اندازه گیری شود .

و در خروجی یک سیگنال الکتریکی متناسب با انرژی ورودی داریم ، منظور از سیگنال الکتریکی جریان یا ولتاژ است.

انواع تکنولوژی های بکار رفته در سنسورها(خودرو دست دوم)

تکنولوژی های مختلفی برای ساخت سنسورها استفاده میشود ولی با توجه به پیشرفت صنعت نیمه هادی ، امروزه بسیاری از سنسورها با استفاده از قطعات نیمه هادی ساخته میشوند.

اصولا خروجی اکثر سنسورها یک سیگنال پیوسته دارد که ما آنها را سنسور آنالوگ میشناسیم اما برای آنکه خواندن اطلاعات خروجی سنسورها توسط سیستم های دیجیتال (مانند انواع پروسسورها از جمله ECU) راحت تر انجام شود از مدارهای واسطی برای تبدیل خروجی آنالوگ به دیجیتال یا انجام مدولاسیون های خاص مانند مدولاسیون فرکانس یا عرض پالس استفاده میشود.(خودرو دست دوم)

بر همین اساس سنسورها را میتوان به گونه های زیر تقسیم کرد:(خودرو دست دوم)

1-آکوستیک : اندازه گیری سرعت ، دامنه ، فاز ، پلاریزاسیون و قطبش امواج صوتی.

2-بیولوژیک : اندازه گیری چگالی و اجزای جرم های زیستی.

3-الکتریکی:اندازه گیری جریان ، بار ، پتانسیل ، میدان الکتریکی.

4-مغناطیسی : اندازه گیری میدان و فلوی مغناطیسی.

5-مکانیکی : اندازه گیری مکان، سرعت ، شتاب ، نیرو ، فشار ، اندازه حرکت.

6-نوری: اندازه گیری سرعت ، دامنه ، فاز ، پلاریزاسیون و قطبش امواج الکترو مغناطیس.

7-تشعشعی : اندازه گیری نوع تشعشع ، شدت ، انرژی .

8-حرارتی : اندازه گیری دما ، گرمای ویژه ، شارش گرما.

9-شیمیایی : اندازه گیری نوع و چگالی مواد شیمیائی.

انواع سنسورهای بکار رفته در خودرو دست دوم

دستگاه کنترل موتور دارای سنسورهای مختلف اطلاعاتی است.(خودرو دست دوم) گرچه نام سنسورهای اطلاعاتی و کاربرد آنها در دستگاه های مختلف فرق میکند ولی متداول ترین سنسورها یا سوییچ های ورودی عبارتند از :

1-سنسور جریان هوا : این سنسور بین فیلتر هوا و دریچه گاز قرار گرفته است و نسبت هوای وارد شده به داخل موتور را مشخص میکند.

دارای یک صفحه متحرک اندازه گیری ، فنر ارتجاعی ، پتانسیومتر ، سنسور دمای هوای ورودی ، محفظه نوسان گیر ، و صفحه جبران کننده می باشد.

با روشن شدن موتور ، هوا از راه هواکش به داخل موتور کشیده میشود که باعث جابجا شدن صفحه اندازه گیر شده و فنر تحت فشار قرار میگیرد.

صفحه اندازه گیر و پتانسیومتر بر روی یک محور میچرخند و این زاویه چرخش توسط پتانسیومتر به ولتاژ تبدیل میشود.واحد ECU ولتاژ این سیگنال را مشخص کرده و مقدار باز شدن صفحه اندازه گیر توسط پتانسیومتر را مشخص میکند.(خودرو دست دوم)

سنسور خودرو
سنسور

سنسور موقعیت دریچه گاز

این سنسور بر روی محفظه دریچه گاز قرار گرفته است و ممکن است یک سوئیچ یا ترکیبی از چند سوئیچ یا یک مقاومت متغیر باشد.(خودرو دست دوم)

 که در وضعیت های دریچه بسته در حالت دور آرام یا دریچه باز هنگام بارگذاری کامل موتور قرار میگیرد و این اطلاعات را به ECU منتقل میکند.ECU  مقدار حجم هوای ورودی را توسط مقدار زاویه دریچه گاز و سرعت موتور محاسبه میکند.

این سنسور یک پتانسیومتر است که به چرخش دریچه گاز(باز و بسته شدن) مقاومت های مختلفی از خود نشان میدهد.(خودرو دست دوم)

نکات :

 • رنگ سوکت آن سفید و دارای 3 پایه است و در زیر اطاقک شتاب نصب شده است.
 • با چرخش محور آن ، مقاومت بین پایه 2 و 3 تغییر میکند.
 • از آنجائیکه Ecu به پایه 2 ، ولتاژ 5+ میدهد لذا در عمل با چرخش محور پتانسومتر ، ولتاژ خروجی از پایه 3 بین 0.5 تا 5 ولت تغییر میکند.
 • در صورت خرابی Tps ،موتور در هنگام گاز خوردن ریپ میزند یا دور موتور از یک حد خاصی بالاتر نمیرود.
 • مقدار ولتاژ خروجی سنسور را در دستگاه عیب یاب میتوان دید چنانچه اختلال دور موتور همزمان با اختلال ولتاژ خروجی باشد سنسور خراب است.
 • چنانچه اختلال در دور موتور همزمان با گاز دادن بروز نماید ولی ولتاژ خروجی Tps دچار اختلال نباشد سنسور فشار هوا معیوب است.
سوکت سنسور
سوکت سنسور
1.استپر موتور 2.سنسور دریچه گاز 3.دریچه گاز
1.استپر موتور 2.سنسور دریچه گاز 3.دریچه گاز

سنسور اکسیژن

سیستم های کنترل  موتور کامپیوتری شده کنونی مبتنی بر اطلاعات ، چندین سنسور به منظور تنظیم عملکرد موتور ، آلاینده ها و سایر عملکرد های مهم هستند.(خودرو دست دوم)

در صورتی که این سنسور ها اطلاعات دقیقی را ارائه ندهند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد موتور از قبیل : افزایش مصرف سوخت و تولید الاینده ها خواهند شد. یکی از سنسورهای مهم در این سیستم سنسور اکسیژن است و از آنجائی که فرمول شیمیائی اکسیژن O2 میباشد اغلب ان را سنسور O2 میگویند.

اولین سنسور اکسیژن در سال 1976 بر روی VOLVO 240 بکار رفت . پس از آن هنگامی که قوانین مربوط به الاینده ها در ایالت کالیفرنیا کاهش این مواد مضر را اعلام کرد .

خودروهای موجود در کالیفرنیا در سال 1980 از این سنسور استفاده کردند.کمی بعد قوانین امریکا در مورد آلاینده ها ، نصب سنسور اکسیژن بر روی تمامی خودرو ها و کامیون های سبک ساخته شده در سال 1981 را اجباری کرد.

و حالا با وجود آئین نامه OBD II خودروهای ساخته شده از سال 1996 تاکنون به چند سنسور اکسیژن مجهز شده اند که در تعدادی از آنها 4 سنسور اکسیژن بکار رفته است.سنسور اکسیژن بر روی منیفولد دود نصب میشود.

تا نشان دهد که میزان اکسیژن محترق نشده در اگزوز یا به عبارتی آلاینده های اگزوز چقدر است.بررسی میزان اکسیژن در اگزوز یکی از راه های اندازه گیری مخلوط سوخت و هوا است.(خودرو دست دوم)

اگر مخلوط محترق شده سوخت غنی(اکسیژن کمتر) یا رقیق (اکسیژن بیشتر) باشد ، سنسور اکسیژن این تغییرات را به واحد های کنترل الکترونیکی ECU گزارش می دهد.

عوامل بسیاری در غنی یا رقیق شدن مخلوط سوخت تاثیر گذارند از جمله : درجه حرارت هوا ، درجه حرارت مایع خنک کننده موتور ، فشار بارومتریک ، موقعیت دریچه گاز ،جریان هوا و بار موتور که برای اندازه گیری تمامی این عوامل ، سنسورهای دیگری وجود دارند.اما اندازه گیری اصلی تغییراتی که در مخلوط سوخت بوجود می آید توسط سنسور اکسیژن انجام میشود.

بنابراین بروز هر نوع مشکلی در سنسور اکسیژن میتواند کل سیستم را از شرایط طبیعی خارج نماید.(خودرو دست دوم)

سنسور اکسیژن چگونه کار میکند؟

سنسور اکسیژن شبیه یک ژنراتور کار میکند و هنگامی که به اندازه کافی گرم شود ، از خود ولتاژ تولید میکند. قسمتی از سنسور که در درون منیفولد دود قرار دارد یک حباب سرامیکی زیر کونیومی است .(خودرو دست دوم)

که انتهای آن روی پوسته منیفولد پیچ میشود و قسمت بیرونی حباب با یک لایه متخلخل از جنس پلاتین پوشیده شده و در درون آن 2 نوار پلاتینی وجود دارد که به عنوان الکترودها یا کنتاکت ها بکار میرود.

قسمت بیرونی حباب در معرض گازهای داغ منیفولد دود قرار دارد. اما در درون حباب ، سنسور (اکترود) بین هوای محیط و دود اگزوز قرار گرفته است.(خودرو دست دوم)

در سنسور های اکسیژن قدیمی یک سوراخ کوچک در پوسته ضخیم سنسور وجود داشت که هوا از طریق آن وارد سنسور میشد. در سنسورهای جدید تنفس از میان کانکتور سیم ها انجام میشود و این فضای کم بین عایق بندی و سیم ها محلی مناسب برای نفوذ هوا به درون سنسور است.

بنابراین نیاید هرگز روی کانکتور های سنسور اکسیژن را روغن کاری نمود زیرا این امر سبب مسدود شدن جریان هوا میشود .

این روش نسبت به روش قدیمی ترجیح داده میشود زیرا خطر کثیف شدن یا گرفتگی توسط آب که میتواند از درون ، سنسور را کثیف یا معیوب کند کاهش می یابد.(خودرو دست دوم)

وظیفه جدید سنسور اکسیژن به همراه OBD II

در ابتدا تعداد کمی از خودروها در سال های 1994 و 1995 و سپس تمامی خودروهای ساخته شده از سال 1996 تاکنون ، تعداد سنسور اکسیژن انها 2 برابر شده است.سنسور اکسیژن دوم پایین تر از مبدل کاتالیزوری نصب شده و راندمان عملکرد مبدل را نشان میدهد.

در موتورهای V وی شکل ، شش و هشت سیلندر با اگزوز 2 گانه از چهار سنسور اکسیژن استفاده شده است. یکی در نزدیکی هر بلوکه سیلندر و دیگری بعد از مبدل کاتالیزوری نصب شده است.(خودرو دست دوم)

سیستم OBD II برای تشخیص آلاینده ها در طی عملکرد موتور طراحی شده است .این امر مستلزم وجود قطعاتی است  تا عواملی را که امکان افزایش آلاینده ها را فراهم میکنند شناسایی کند.

سیستم OBD II به منظور دانستن عملکرد صحیح مبدل کاتالیزوری و کاهش میزان آلاینده های اگزوز توسط ان ، میزان اکسیژن گزارش شده از سنسورهای قبل و بعد از مبدل را (که به صورت ولتاژ است) مورد مقایسه قرار میدهد .

اگر OBD II دریابد که تغییرات ولتاژ بین دو سنسور کم است و یا تغییری وجود ندارد ،این است که مبدل کاتالیزوری به درستی کار نمیکند.

که این امر باعث روشن شدن لامپ نشانگر نقض فنی در خودرو دست دوم می باشد.

عیب یابی سنسور در

خودرو دست دوم

عملکرد مطلوب سنسور اکسیژن به قابلیت نولید ولتاژ آن وابسته است این قابلیت با افزایش مدت زمان عملکرد سنسور به دلیل تجمع آلاینده ها بر روی نوک آن کاهش می یابد.

کثیف شدن و گرفتگی سنسور میتواند توسط مواد مختلفی که در اگزوز وجود دارند ایجاد شود از قبیل : سرب ، سیلیکون ، سولفور ، رسوب روغن و حتی برخی مواد مکمل سوخت.

علاوه بر این سنسور میتواند توسط عوامل مختلفی از جمله : آب ، مواد معدنی موجود در جاده ، روغن و … معیوب شود.

هر چه طول عمر سنسور افزایش یابد کارائی آن کاهش خواهد یافت .هنگامی که سنسور اکسیژن نسبت به تغییرات مخلوط سوخت و هوا واکنش کندی نشان دهد باعث افزایش میزان آلاینده ها میشود.

زیرا عمل رقیق و غنی کردن مخلوط سوخت به کندی انجام میشود که سبب کاهش راندمان مبدل میشود.

یکی از مطالعات سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) مشخص کرد 70% درصد خودروهایی که در تت آلاینده های I/M 240 تایید نشده اند .

به یک سنسور اکسیژن جدید نیاز دارند ، بهترین وسیله برای مشاهده ولتاژ خروجی سنسور اکسیژن یک اسیلوسکوپ ذخیره ساز دیجیتال (DSO) است.

نوسانات امواج یک سنسور اکسیژن سالم  باید به گونه ای باشد که ولتاژ حداقلی در حدود 0.1 ولت و ولتاژ حداکثری در حدود 0.9 ولت را نشان دهد .

با فشردن پدال گاز مخلوط سوخت را غنی کنید و این امر باعث میشود که سنسور اکسیژن بی درنگ (در طی 100 میلی ثانیه) و با تولید حداکثر ولتاژ خروجی (0.9 ولت) واکنش نشان دهد.

سپس با باز کردن یک مجرای خلاء ، مخلوط سوخت را رقیق نمائید.باید ولتاژ خروجی سنسور افت کرده و به حداقل مقدار خود (0.1 ولت ) برسد.

اگر سنسور با سرعت کافی تغییرات ذکر شده را انجام نداد ، نشانه خرابی سنسور است و باید آن را تعویض نمود.(خودرو دست دوم)

بخوانید : نصب سوخت سنج کامپیوتر صفحه کیلومترهای کروز در خودرو کارکرده

تعویض سنسور

سنسور اکسیژنی که عیب آن مشخص شود نیاز به تعویض دارد.از طرفی تعویض سنسور اکسیژن در بازه زمانی مشخص میتواند از بروز برخی مشکلات جلوگیری نماید.(خودرو دست دوم)

تعویض نکردن یک سنسور اکسیژن فرسوده که فاقد کارائی لازم است میتواند سبب کاهش یا از بین رفتن حداکثر راندمان سوخت ، حداقل آلاینده های خروجی و طول عمر مبدل کاتالیزوری شود.

سنسورهای اکسیژن قطعاتی هستند که تقریبا بیش از بیست سال از پیدایش آنها میگذرد. هنوز بساری از رانندگان نمی دانند که چند سنسور اکسیژن بر روی خودروی آنها نصب شده است.

حتی گاهی اوقات اکثر مردم در هنگام روشن شدن چراغ اخطار موتور و ایجاد یک کد خطا که نشان دهنده خرابی سنسور اکسیژن است.

و یا مردود شدن خودرو در تست آلاینده ها به دلیل ضعیف شدن یا خرابی سنسور اکسیژن ، متوجه وجود سنسور اکسیژن در خودروهایشان میشوند.سنسور اکسیژن در واقع وضعیت مخلوط سوخت را نشان میدهد .

بنابراین واحد کنترل الکترونیکی موتور میتواند نسبت سوخت و هوا را به منظور مصرف سوخت اقتصادی و به حداقل رساندن میزان آلاینده ها تنظیم نماید.(خودرو دست دوم)

فرسوده شدن سنسور 

هنگامی که عمر سنسور در حال اتمام باشد ، عکس العمل آن نسبت به تغییرات مخلوط سوخت همچون گذشته سریع نخواهد بود.(خودرو دست دوم)

تاخیر زمانی سنسور برای ارسال سیگنال به واحد کنترل الکترونیکی(ECU) افزایش یافته و سنسور کند عمل میکند که این امر از نزدیک شدن مخلوط سوخت و هوای موتور به محدوده بالانس جلوگیری خواهد کرد.

اگر موتور ، روغن سوزی داشته باشد ، و یا مایع  خنک کننده به درون موتور نشت کند ، امکان آلوده شدن المنت سنسور و سپس خرابی سنسور وجود دارد.

عدم جرقه زنی شمع ، نشتی سوپاپ دود و یا حتی نشتی در قسمت واشر منیفولد دود از جمله عواملی هستند که موجب کاهش میزان اکسیژن در سیستم اگزوز میشوند. 

داغ شدن سنسور اکسیژن

یک سنسور اکسیژن زمانی سیگنال ولتاژ تولید میکند که با دمایی در حدود 617 تا 662 درجه فارنهایت گرم شود.اگر سنسور با دمای اگزوز گرم شود چند دقیقه طول میکشد تا به دمای کارکرد خود برسد.

بنابراین اکثر سنسورهای اکسیژن در خودروهای جدید توسط مدار گرم کن الکتریکی که درون سنسور قرار گرفته ، سریعا به درجه حرارت مورد نظر میرسند.(خودرو دست دوم)

بررسی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن را میتوان با روش های مختلف عیب یابی نمود که این خود مستلزم داشتن تجهیزات مخصوص است.

برای پیدا کردن کدهای خطا در خودروهای جدید یک دستگاه اسکن یا کدخوان مورد نیاز است. که میتوان با استفاده از دستگاه اسکن ، ولت متر یا اسیلوسکوپ دیجیتال ، ولتاژ خروجی و واکنش سنسور را مشخص نمود.

اگر بررسی ها خرابی یا کند شدن سنسور اکسیژن را تایید نماید تعویض سنسور تنها راه ممکن است.(خودرو دست دوم)

نکته : سنسور اکسیژن جدیدی که جایگزین سنسور فرسوده میشود ، باید کاملا با آن مطابقت داشته باشد. همچنین ویژگی های عملکرد و برق تغذیه یکسان داشته باشد.

نصب یک سنسور اکسیژن متفاوت نسبت به سنسور اصلی در کارکرد موتور تاثیر گذاشته و ممکن است مدار گرم کن که درون ECU  موتور قرار دارد دچار آسیب شود.

زمان تعویض سنسور اکسیژن

برای حفظ حداکثر توان موتور بهتر است که سنسور اکسیژن کمی قبل از خرابی تعویض شود. برخی کارشناسان و مکانیک کارهای خودرو توصیه میکنند برای جلوگیری از کاهش توان حداکثر موتور باید پس از طی مسافت های مشخص شده نسبت به تعویض سنسور اقدام نمود.(خودرو دست دوم)

مقدار مسافت توصیه شده برای سنسورهای اکسیژن یک یا دو سیمه فاقد گرم کن که از سال 1976 تا دهه 90 مورد استفاده بودند 30،000 تا 50،000 مایل است.

سنسورهای اکسیژن سه یا چهار سیمه دارای گرم کن که از اواسط دهه 80 تا اواسط دهه 90 به کار میرفتند پس از طی 60،000 مایل تعویض میشدند.

سرانجام از سال 1996 تاکنون در خودروهای دارای OBD II ، توصیه شده که پس از طی 100،000 مایل ، سنسور اکسیژن تعویض گردد.

سنسور اکسیژن
سنسور اکسیژن

سنسور درجه حرارت مایع خنک کننده

این سنسور اغلب در منیفولد ورودی و در مجرای آب خنک کننده قرار میگیرد  ، مقاومت این سنسور از نوع NTC می باشد.که وقتی مایع خنک کننده تغییر کند مقاومت اهمی آن نیز تغییر میکند. (مقاومت آن با افزایش دما کاهش می یابد.) .

این سنسور دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری کرده و ولتاژ خروجی آن را به ECU ارسال میکند.و ECU بهترین نسبت مخلوط را برای حالت گرم بودن و سرد بودن موتور فراهم میکند.(خودرو دست دوم)

تا زمانی که موتور سرد است انژکتورها به مدت طولانی تری باز نگه داشته میشوند تا سوخت بیش تری به موتور تحویل گردد . و زمانی که دمای مایع خنک کننده بالا میرود غنی نمودن سوخت کاهش می یابد.

***سنسور دمای آب که با تغییر دما دچار کاهش مقاومت داخلی میشود اصطلاحا مقاومت NTC گفته میشود.

سنسور دمای آب دارای ویژگی خاصی است که بر مبنای آن میتواند اطلاعات دمای آب رادیاتور را به ECU برساند.

وظیفه این سنسور رسانیدن اطلاعات دمای آب رادیاتور به ECU است.لذا زمان تحریک رله قطع کن کولر و متعاقب آن قطع کلاچ کولر در دمای 107 درجه سانتیگراد را این سنسور به ECU خبر میدهد.(خودرو دست دوم)

 • این سنسور از نوع مقاومت NTC و رنگ سوکت آن سبز و 2 پایه دارد.
 • محل قرار گیری در سر سیلندر روی محفظه ترموستات.
 • وظیفه آن اعلام دمای مایع خنک کننده به ECU جهت تعیین مقدار پاشش سوخت و زمان جرقه می باشد.
 • مقاومت آن در دمای 80 درجه 300 اهم و در دمای 20 درجه 2500 اهم است.
 • خرابی آن باعث کارکردن موتور در دمای پایین یا رقیق سوزی در دمای بالا میگردد.
 • در هنگام باز کردن آن از سرد بودن موتور اطمینان حاصل نمائید و پس از تعویض آن ، مدار خنک کننده را هواگیری نمائید.(خودرو دست دوم)
سنسور دمای آب
سنسور دمای آب

سنسور خود سوزی (ضربه زدن-ناک سنسور)

زمانی که احتراق در سیلندر از حالت استاندارد خود خارج گردد و احتراق در یک یا چند سیلندر زودتر انجام گیرد این احتراق ناقص به صورت ضربه شنیده میشود.(خودرو دست دوم)

و اساسا هر چه اکتان بنزین پایین تر باشد میزان خود سوزی بنزین بالاتر رفته و ضربه شدیدتر میشود، این سنسور از موادی ساخته شده است که در برابر نوسانات ناشی از ضربه حساس میباشد.

اطلاعات مربوط را به ECU ارسال میکند و ECU هم میزان آوانس موتور را کاهش داده و همزمان نسبت سوخن به هوا را افزایش میدهد.

محل قرار گرفتن این سنسور در بلوکه سیلندر تعبیه شده است.

ناک سنسور (KNOCK) سنسور ضربه :

همانطور که از اسم آن مشخص است ربطی به ضربه دارد و کارش شناسایی ضربه های وارد شده به موتور ماشین و اعلام آنها به ECU می باشد.

این ضربه ها به دلیل سوخت ناقص و احتراق بد (زود هنگام یا دیر هنگام به دلیل استفاده از بنزین معمولی با اکتان پائین) توسط پیستون و شاتون و قطعات متحرک به موتور ماشین زده میشود.

و در دراز مدت موجب خرابی و فرسایش موتور میشود. صدای موتور را هم زیاد میکند و لرزش موتور زیاد و در نتیجه عمر موتور کاهش می یابد.(خودرو دست دوم)

از جمله صدمات آن میتوان به ترک خوردن و ذوب شدن پیستون ، خم شدن شاتون و صدمه به شمع ها اشاره کرد.

ساختار سنسور ضربه مبتنی بر کریستال پیزو الکتریک می باشد و با ارسال سیگنال به ECU عملکرد سیستم جرقه زنی را بصورت مداوم در حالت بهینه نگه میدارد.(خودرو دست دوم)

نکات مهم :

 • این سنسور زیر منیفولد هوا روی بلوک سیلندر نصب شده است.دارای 3 پایه و رنگ سوکت آن سبز می باشد.
 • هنگام نصب آن لازم است تا با گشتاور 2 کیلوگرم متر بسته شود تا عملکرد مناسب خود را داشته باشد.
 • خرابی آن با LEXIA  قابل تشخیص است و در صورت خرابی بر کشش اتومبیل اثر میگذارد.

سنسور سرعت اتومبیل

این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را بصورت علایم پالس به ECU ارسال میکند .نوعی از آنها بر روی دنده کیلومتر نصب میگردد. و یک سیگنال با فرکانس متناسب با سرعت شفت خروجی جعبه دنده تولید مینماید.

و در نتیجه سرعت حرکت خودرو را اندازه گیری میکند. نوع دیگر از آنها بر روی کابل کیلومتر شمار نصب گردیده استو یک سیگنال با فرکانس متناسب با سرعت شفت خروجی جعبه دنده تولید مینماید.

محل قرار گیری این سنسور روی دیاق دیفرانسیل است .داخل این سنسور یک آهنربای دائم و یک سیم پیچ وجود دارد و با سیم کیلومتر در ارتباط است .

نحوه عملکرد این سنسور بدین صورت است که با چرخش سیم کیلومتر ،پالس هایی به ECU میفرستد.به کمک این پالس ها ،ECU سرعت خودرو را محاسبه میکند.(خودرو دست دوم)

سنسور فشار هوای منیفولد

این سنسور که محل آن برروی سینی فن است با یک شیلنگ به ابتدای دریچه هوای ورودی ارتباط دارد.و با هوای ورودی به این دریچه در تماس مستقیم است.

این سنسور که از نوع پیزو الکتریک است در واقع یک پتانسیومتر ساده است که سر وسط آن با فشار هوا لغزیده ، عقب و جلو رفته و کار میکند.نقش این سنسور از بعضی جهات بسیار مهم است.

زیرا در شرایط مختلف فشار هوا متغیر خواهد بود.اگر این سنسور درست کار نکند  ، ECU دیگر قادر نخواهد بود که میزان هوای ورودی را به درستی تعیین نماید.

ولتاژ تغذیه ای این سنسور 5 ولت بوده و توسط ECU تامین میشود.در نهایت ECU دو پیغام بدست آمده را از ترکیب و مقدار سوخت مورد نیاز ، تحت شرایط کاری فعلی مشخص میکند.(خودرو دست دوم)

 • این سنسور از نوع مقاومت متغیر نسبت به فشار هوا میباشد و در زیر منیفولد هوا بعد از اطاقک شتاب نصب شده و سوکت آن خاکستری و دارای 3 پایه است.
 • در صورت خرابی ، اتومبیل در هنگام شتاب گیری (گاز خوردن یا برداشتن پا از روی پدال گاز) دچار دور نامنظم (ریپ) میگردد.علائم خرابی این سنسور شبیه به علائم خرابی TPS می باشد.(خودرو دست دوم)

سنسور MAP و تاثیر آن در مصرف سوخت

همه میدانند که نحوه رانندگی ، یکی از موثرترین راهکارهای اجرای کاهش نحوه مصرف سوخت در دو خودرو مشابه است .(خودرو دست دوم)

ولی اجرای تغییرات فنی که منجر به کاهش قدرت موتور خودرو شود نیز یکی از تمهیداتی می باشد که میتوان در صورت تمایل ، برای کاهش مصرف سوخت خودرو انجام داد.

در موتور خودروهای خانواده پژو 405 که دارای سنسور سنجش ، خلاء در چند راهه سوخت و هوا هستند محل نصب این سنسور بصورت وارونه بر روی سینی لاکی جلو خودرو در داخل کاپوت می باشد.(خودرو دست دوم)

این سنسور بجز سیم فیش دار ، با شیلنگ باریکی به طول تقریبا حدود 40سانت به منیفولد هوای موتور متصل است.

با کاهش طول شیلنگ و نصب آن به محلی نزدیکتر به منیفولد میتوان تا حدود کمی تاثیر بر کاهش مصرف بنزین، حتی در سیستم های انژکتوری با عملکرد حلقه بسته (close loop) گذاشت.(خودرو دست دوم)

عملکرد:(خودرو دست دوم)

-باز بودن دریچه گاز و کم بودن دور موتور = کاهش زیاد فشار منفی در منیفولد سوخت و هوا

-کاهش فشار منفی در منیفولد سوخت و هوا = افزایش زمان پلس پاشش سوخت توسط انژکتورها

-بسته و یا کمی باز بودن دریچه گاز و پر دور بودن موتور = افزایش فشار منفی در منیفولد سوخت و هوا

-افزایش فشار منفی در منیفولد هوا سوخت = کاهش زمان پالس پاشش سوخت توسط انژکتورها

(این همان حالتی است که هنگام استفاده از کولر توام با قطع ناگهانی سوخت و ضربه به موتور همراه است و در چنین شرایطی قبل از رسیدن به مانع در دنده های سنگین با گرفتن کلاچ از این ضربه جلوگیری کنید.)

سنسور دمای هوای ورودی

 • این سنسور NTC بوده و سوکت آن خاکستری و دارای 2 پایه می باشد .محل قرارگیری آن در اطاقک شتاب جلوی دریچه گاز میباشد.
 • مقاومت آن در دمای 20درجه 2500 اهم و در دمای 80 درجه 300 اهم می باشد.
 • در صورت خرابی در میزان آلایندگی و عملکرد نامنظم به جهت تنظیم نبودن مقدار سوخت و زمان جرفه تاثیر دارد.
 • هرگونه خرابی این سنسور را Lexia نشان میدهد.
خودرو دست دوم
خودرو دست دوم

این سنسور یا روی منیفولد ورودی یا در درون هواکش جاسازی شده است.معمولا این سنسور از نوع NTC (ضریب حرارتی منفی بوده) که محدوده کار آن بین 40 تا 150 درجه سانتیگراد می باشد.

برای اندازه گیری دمای هوای ورودی و ارسال آن به ECU می باشد. که ECU این اطلاعات را همراه با دیگر اطلاعات برای تنظیم مقدار پاشش سوخت بکار میبرد.(خودرو دست دوم)

سنسور موقعیت میل سوپاپ

موقعیت قرارگیری میل سوپاپ معمولا توسط سنسورها مشخص میگردد. وظیفه این سنسور تعیین موقعیت نقطه مرگ بالای سیلندر یک و تفکیک آن از موقعیت اندازه گیری شده توسط سنسور دور موتور است.

محل قرار گرفتن این سنسور بر روی میل سوپاپ می باشد.(خودرو دست دوم)

سنسور شتاب سنج

این سنسور همانند سنسور ناک در اثر ضربه یا شتاب وارده از خود تولید جریان میکند. در سمت راست محفظه موتور نصب شده و سوکت آن مشکی با سه پایه میباشد.

وظیفه این سنسور گزارش ناهمراری های جاده به ECU جهت جلوگیری از تغییرات ناگهانی دور موتور می باشد.

تاثیر این سنسور در عملکرد موتور در حالت عادی ناچیز است و در صورت خرابی آن علامت آشکاری در عملکرد موتور دیده نمیشود ، فقط آلایندگی موتور را در حد ناچیزی افزایش میدهد.(خودرو دست دوم)

عیب یابی سنسور های خودرو از روی نشانه های ظاهری در خودرو دست دوم

1-روشن نشدن خودرو به دلیل ارسال نشدن سیگنال به ECU برای پاشش سوخت.

2-نمایش ناصحیح دور موتور خودرو در زمان روشن بودن ماشین.

3-ایجاد حالت CUT OFF قبل از رسیدن دور موتور به رد لاین.

4-ثابت ماندن یا حرکت نکردن دور سنج از یک دور موتور مشخص.

در خواست سریع کارشناس خودرو