برای مشاوره و در خواست فوری کارشناس بر روی شماره های زیر کلیک کنید

آنچه در این مقاله میخوانید:

خدمات خودرو

لوازم یدکی اصل بخرید.

ایران کارنو در زمینه کارشناسی خودرو ، خرید و فروش و خدمات خودرو تلاش دارد.

با اطلاع رسانی از طریق انتشار مطالب آموزشی ، ضمن ارتقاء سطح آگاهی مشتریان محترم و عموم جامعه ، اطلاعاتی را در خصوص نحوه استفاده و نگهداری مطلوب خودرو و تشخیص قطعات اصلی از تقلبی موجود در بازار ، ارائه دهد.

و خاطری آسوده را برای مصرف کنندگان فراهم نماید.

درج نشان تجاری و کد ردیابی

امروزه محصولاتی بیشتر مورد استقبال مصرف کنندگان قرار میگیرد که با نام های تجاری معتبر و با کیفیت بالا به بازار عرضه میشوند.

دلیل این امر ، اطمینان از کیفیت مطلوب در مقابل هزینه های پرداختی است. در کشورهای پیشرفته ، علاوه بر سازمان های دولتی که متولی کنترل کیفیت کالا و خدمات هستند ،(خدمات خودرو)

شرکت های تامین کننده قطعات یدکی مورد تایید شرکت های خودروساز نیز ، برای ایجاد اطمینان خاطر مصرف کنندگان ، با همکاری شرکت های معتبر و متخصص در امر کنترل و بازرسی کیفیت ، اقدام به درج مارک و کد ردیابی بر روی قطعات می نمایند.(خدمات خودرو)

مشخصات و ویژگی های قطعات لوازم یدکی -خدمات خودرو

ارائه قطعات استاندارد و خدمات خودرو  متمایز ، که نتیجه آن افزایش رضایت مشتری است ، اولین و مهمترین هدف شرکت قطعات لوازم یدکی خودرو است .

و دست اندرکاران شرکت با فراهم کردن دسترسی آسان به قطعات استاندارد در سراسر کشور و تامین نیاز قطعات یدکی ، از جمله قطعات ایمنی و مصرفی که مستقیما با جان و مال مردم سروکار دارد را جزء مهمترین وظایف خود می دانند.(خدمات خودرو)

مشخصه و ویژگی قابل ناکید و شناسایی قطعات یدکی ، بسته بندی خاص و هولوگرام آن است.

برچسب امنیتی یا هولوگرام ، محصولی اپتیکی است که با الصاق به کالاهای تولیدی و اسناد و مدارک ، امنیت و اعتبار آنها را تضمین میکند.چاپ این برچسب ها بصورت متداول صورت نمیگیرد ، این برچسب ها قابل کپی برداری نبوده و در ساخت آنها از تکنیک های خاصی استفاده میشود.

تمامی قطعات با برچسب و هولوگرام عرضه میشوند. قطعاتی که از طریق شبکه تامین شرکت خودروساز با هولوگرام و نشان تجاری توزیع میشوند اصل و استاندارد هستند.(خدمات خودرو)

نکته : قطعات اصلی را با برچسب امنیتی (هولوگرام) از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز سراسر کشور تهیه نمایید.

تشخیص قطعات اصلی توسط مصرف کننده

استفاده از قطعات اصلی و مورد تایید خدمات خودرو شرکت خودروساز ، ضامن سلامت خودرو و سرنشینان آن است ، لذا دقت در موارد ذیل ، انتخاب قطعات اصلی و با کیفیت را توسط مصرف کننده ، آسان تر مینماید:

 • کیفیت مناسب تولید
 • دقت در بسته بندی قطعه
 • نصب هولوگرام شرکت توزیع کننده

استفاده از قطعات یدکی اصلی مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • افزایش کارائی و طول عمر خودرو
 • افزایش ایمنی و تضمین سلامت سرنشینان
 • جلوگیری از انجام تعمیرات تکراری و کاهش هزینه های تعمیراتی
 • کاهش مصرف سوخت با استفاده از قطعات مصرفی استاندارد نظیر فیلتر روغن ، فیلتر هوا ، فیلتر بنزین و تعویض به موقع آنها مطابق با توصیه های مندرج در کتابچه راهنمای خودرو(خدمات خودرو)

روغن موتور

شاید به دفعات شنیده و یا خوانده باشید که روغن موتور را در 5،000 یا 10،000 کیلومتر و یا بیشتر ، باید تعویض نمود. دلیل ذکر این اعداد برای کارکرد روغن چیست ؟ و چرا برای روغن های مختلف متفاوت است.

مجموعه مطالبی که در خصوص روغن موتور ارائه خواهد شد اطلاعات مناسبی را در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن در اختیار شما خوانندگان محترم قرار خواهد داد.(خدمات خودرو)

چرا روغن موتور باید تعویض شود؟

روغن از زمان شروع به کار موتور در معرض اکسید شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و از کیفیت آن کاسته میشود و همچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر پاک کننده ها نیز پاک میشوند.

در این حالت خاصیت روانکاری ، پاک کنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصی ، کاهش می یابد.(خدمات خودرو)

آیا سیاه شدن روغن موتور نشان دهنده زمان مناسب تعویض روغن است ؟

سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک کنندگی دوده های ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است.

در غیر این صورت ، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و باعث جلوگیری از انتقال حرارت ، ساییدگی زود رس قطعات ، روغن سوزی ، کاهش راندمان و توان موتور میشود.(خدمات خودرو)

جهت اطمینان از افزایش راندمان موتور خودروی خود ، از روغن موتورهای معتبر و استاندارد توصیه شده شرکت خودروساز (مندرج در دفترچه راهنمای خودرو) که تست مراحل کیفی را گذرانده است ، استفاده نمایید.(خدمات خودرو)

از عواملی که نقش بسیار موثری در تعویض به هنگام روغن موتور دارد ، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1.شرایط کاری موتور مانند: رانندگی با سرعت بالا ، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده هایی با شیب زیاد ، در جا کار کردن زیاد موتور در ترافیک های سنگین ، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور و رانندگی در جاده های خالی و گرد و غبار بمدت طولانی .(خدمات خودرو)

2.کیفیت احتراق موتور (تنظیم بموقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی)

3.کیفیت روغن موتور و سوخت رسانی

4.کیفیت فیلترهای هوا ، روغن و تعویض بموقع آنها.

مدت زمان کارکرد روغن موتور

با پیشرفت فن آوری و بهبود شرایط کارکرد موتور از لحاظ افزایش دور ، افزایش نسبت تراکم بالا و دمای احتراق بیشتر ، فشار به باتاقان های ثابت و متحرک بیش تر شده است.

این تغییرات سازندگان روغن موتور را بر این داشته است تا روغن هایی متناسب با فن آوری موتورها با زمان تعویض بیشتر ، تولید نمایند.(خدمات خودرو)

از آنجا که در بازار انواع روغن ها با درجات و کیفیت های مختلف موجود است ، پیشنهاد میشود با مطالعه دفترچه راهنما ، نسبت به استفاده از روغن موتور و تعویض بموقع آن اقدام نمائید.(خدمات خودرو)

نوع و کیفیت سوخت چه تاثیری در تعویض روغن دارد؟

بنزین با اکتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص ، باعث اضافه شدن دوده به روغن موتور شده که این موضوع باعث کاهش خاصیت روانکاری روغن میشود.

استفاده از بنزین های با عدد اکتان بالا (اصطلاحا بنزین سوپر) متناسب با تکنولوژی موتور ، این مشکل را تا حدودی بر طرف میکند.(خدمات خودرو)

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن موثر است؟

روغن موتور با هدف روانکاری قطعات موتور خودرو بایستی متناسب با نوع موتور خودروها استفاده شود. مثلا از روغن موتوری که برای خودرو X استفاده میشود نمیتوان در موتور خودروی Y استفاده نمود.(خدمات خودرو)

زیرا نوع ساختار موتور و میزان فشار ، گرما ، شتاب و سرعت متفاوت است .حتی زمان رسیدن روغن موتور به قطعات موتور در خودروهای مختلف فرق میکند.

لذا باید روغنی را انتخاب نمود که بتواند همانند اکسیژن که با یک عمل دم ، به تمام نقاط بدن میرسد ، در هر لحظه از فعالیت موتور به این کار ادامه دهد.(خدمات خودرو)

انتخاب روغن موتور مناسب ، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور

یک روغن موتور خوب ، باید دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را دارا باشد.(خدمات خودرو)

روغن موتور ها علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود ، باید اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی ، خوردگی ، اکسیداسیون و سایش را دارا باشند.(خدمات خودرو)

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور
 • کاهش سایش و محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی 
 • خنک نمودن قطعات داخلی موتور
 • تمیز نکه داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
 • کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

پایه گرانروی روغن

ویسکوزیته یا گرانروی ، مقاومت سیال در مقابل جاری شدن است. از لحاظ گرانروی ، روغن موتور ها به 2 بخش تقسیم میشوند:(خدمات خودرو)

الف-روغن های تک درجه ای یا مونو گرید Mono Grade

ب-روغن های چند درجه ای یا اصطلاحا چهار فصل یا مولتی گرید Multi Grade

امروزه استفاده از روغن های تک درجه ای مانند 30 یا 40 در موتورها توصیه نمیشود و روغن های چند درجه ای ، کاربرد بیشتری دارند.

این روغن ها مطابق طبقه بندی استاندارد های  مرجع مانند SAE (انجمن مهندسی خودرو) بصورت (4010w و 250w20) تعریف میشوند.عدد قبل از w نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هر چه این عدد کمتر باشد، قابلیت استفاده در دمای پایین تر را داراست.(خدمات خودرو)

عدد بعد از w نشان دهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هرچه این عدد بزرگتر باشد ، روغن در دمای بالاتر غلیظ تر و سفت تر خواهد بود.

مهم ترین و با اهمیت ترین خاصیت روغن موتور ، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش شدن موتور بصورت بی وقفه است.به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت در تماس است.(خدمات خودرو)

لذا ویسکوزیته روغن بایستی به گونه ای انتخاب شود که بهترین حالت رواکاری را در کمترین زمان ممکن سازد.ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خورده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی تر شود.(خدمات خودرو)

مشخصات روغن-خدمات خودرو

انستیتو نفتی آمریکا (API) برای طبقه بندی روغن ها ، برچسب کیفیت و فن آوری ساخت آنها ، کدبندی خاصی ابداع نموده است. حرف اول ، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای خودروهای بنزینی) و حرف دوم نشان دهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود.(خدمات خودرو)

به این مفهوم که حرف A پایین ترین سطح کارائی را نشان میدهد و با بالا رفتن حروف سطح کارائی نیز افزایش خواهد یافت (مانند SM ، SL ، SJ ، SG و …).-خدمات خودرو

نکته : روغن های توصیه شده توسط شرکت های سازنده خودرو دارای ویژگی های لازم بوده و نباید افزودنی های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود ، زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از ابتدا در روغن وجود دارند میشوند.(خدمات خودرو)

خدمات خودرو
خدمات خودرو

روغن هیدرولیک فرمان

امروزه به منظور تامین راحتی ، اکثر خودروهای سواری با فرمان هیدرولیکی تولید میگردند. لازم بذکر است که سیستم های هیدرولیکی از ایمنی بالاتری نسبت به نوع مکانیکی برخوردارند.(خدمات خودرو)

روغن هیدولیک فرمان ، وظیفه انتقال قدرت از پمپ هیدرولیک را به قسمت مکانیکی فرمان بر عهده دارد.لذا دقت در شرایط کارکرد و بازدید های ادواری سیستم فرمان ضروری است.(خدمات خودرو)

روغن هیدرولیک فرمان باید همواره به مقدار معینی درون مخزن پمپ هیدرولیک موجود باشد تا عملکرد پمپ کامل و بی نقص باشد.(خدمات خودرو)

روغن هیدرولیک فرمان
روغن هیدرولیک فرمان

نکات مهم :(خدمات خودرو)

1.بازدید سطح روغن باید در شرایط سرد بودن روغن صورت پذیرد.

2.سطح روغن نباید از حدود و علایم MAX و MIN مندرج بر روی مخزن بیشتر و کمتر شود.

3.در صورت مشاهده نشتی روغن از اتصالات لوله ها سریعا نسبت به رفع ایراد اقدام نمائید.

4.در صورت کاهش سطح روغن هیدرولیک ، عملکرد پمپ ضعیف شده و فرمان سفت میشود.در این صورت فرمان پذیری خودرو با مشکل مواجه خواهد شد.

5.به منظور عملکرد بهتر سیستم هندلینگ خودرو (فرمان پذیری) از روغن های توصیه شده توسط شرکت خودروساز استفاده نمائید.(خدمات خودرو)

فرمان هیدرولیک
فرمان هیدرولیک

روغن گیربکس

گیربکس ، توان ایجاد شده توسط موتور را به چرخ ها منتقل میکند. روغنی که برای این سیستم مورد استفاده قرار میگیرد ، باید به گونه ای باشد که براحتی حتی زمانیکه هوا سرد است در بین قطعات متحرک گیربکس گردش داشته باشد.(خدمات خودرو)

روغن گیربکس با توجه به متفاوت بودن جنس قطعات مورد استفاده در گیربکس نظیر فولاد ، برنز و یا دیگر آلیاژهای مس باید مقاومت شیمیایی بالایی نیز در برابر اکسیداسیون داشته باشد.

و همچنین به منظور تسهیل در حرکت چرخ دنده ها ، لایه ای از روغن نیز بر روی قطعات ایجاد نماید.(خدمات خودرو)

مزایای استفاده از روغن گیربکس

 • تسهیل در تعویض دنده ها به خصوص در دمای پایین
 • کم کردن اصطکاک ، سایش و جلوگیری از فرسودگی زود رس 
 • خنک نمودن قطعات در اثر اعمال فشار زیاد در زمان حرکت خودرو
 • انتقال قدرت موتور به گیربکس در گیربکس های اتوماتیک
 • قابلیت ته نشین نمودن ذرات ناخالصی ناشی از ساییده شدن فلزات 
 • کاهش صدای نامناسب (زوزه) ناشی از تماس دنده ها-خدمات خودرو

ضد یخ ، ضد جوش ، ضد زنگ ، ترمز و موارد ایمنی ، دیسک ترمز در مقاله خدمات ماشین .

فیلترها

روغن درون موتور مانند خون در بدن انسان عمل میکند.همانطور که لازم است مواد مضر از خون جدا شوند . برای کارکرد بهتر موتور خودرو نیز ضروری است روغن موتور تصفیه شده و ذرات ناخالصی و معلق آن جدا شوند.(خدمات خودرو)

این کار بر عهده فیلتر روغن است.فشار روغن درون موتور در دوره های مختلف موتور متفاوت است.

استفاده از فیلترهای غیر استاندارد ، علاوه بر ناتوانی در تصفیه تمامی ذرات معلق و ناخالصی ها و گردش این ذرات در بین قطعات داخلی ، موتور را با افت شدید فشار روغن مواجه و خسارت های جبران ناپذیری بر قطعات متحرک داخل موتور از قبیل رینگ های پیستون ، یاتاقان های ثابت و متحرک وارد خواهد ساخت.(خدمات خودرو)

فیلترها
فیلترها

فیلتر هوا

کارکرد صحیح موتور باعث کاهش گازهای خروجی آلاینده اگزوز خودروها و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا میشود.یکی از قطعات مهم و موثر در کارکرد صحیح موتور ، فیلتر هوا است.

کاغذ مخصوص مورد استفاده در این فیلترها وظیفه جذب و جداسازی ذرات و ناخالصی های هوای ورودی به موتور خودرو را بر عهده دارد.(خدمات خودرو)

نکته : در صورت استفاده از فیلترهای غیر استاندارد ، علاوه بر افت توان موتور و ورود ذرات گرد و غبار به داخل موتور ، مصرف سوخت نیز افزایش می یابد.(خدمات خودرو)

روغن ترمز

نظر به اهمیت سیستم ترمز ، تمامی اجزاء و قطعاتی که با این سیستم مرتبط هستند ، می بایست با حداکثر دقت ، تولید و به دور از هر گونه ملاحظات اقتصادی مصرف شوند.(خدمات خودرو)

با توجه به نقش حیاتی روغن ترمز در سیستم ترمز هیدرولیکی ، اطلاع داشتن از نحوه عملکرد آن ضروری است.از آنجائی که مایع ترمز به شدت جاذب رطوبت است.-(خدمات خودرو)

باید از تماس آن با آب و محیط های مرطوب جلوگیری نمود.رطوبت موجود در روغن ترمز در حین ترمز گیری و به هنگام داغ شدن چرخ ها و اجزا سیستم ترمز ، به بخار تبدیل شده و باعث میشود سیستم ترمز به خوبی عمل نکرده و پیستون های ترمز دچار زنگ زدگی شوند.(خدمات خودرو)

نکته : از آنجایی که تعمیر گاه ها و نمایندگی های مجاز به منظور آگاهی از میزان رطوبت موجود در مایع ترمز ، از ابزار خاص تست روغن ترمز استفاده میکنند ، با مراجعه به نمایندگی مجاز ، از میزان رطوبت آگاه و در صورت خارج بودن از حد استاندارد نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.-خدمات خودرو

روغن ترمز های مناسب و مرغوب دارای ویژگی های زیر هستند:-خدمات خودرو

 • داشتن گرانروی مناسب در دمای پایین
 • مقاومت در دمای بالا
 • عدم ایجاد حباب 
 • قابلیت روانکاری
 • سازگاری با فلزات (دارای مواد ضد اکسیداسیون و خوردگی) و قطعات لاستیکیمختلفی که با آنها در تماس است.

لنت ترمز

یکی دیگر از اجزای مهم و حساس سیستم ترمز ، لنت و کفشک ها هستندکه می بایست در بازدید های ادواری نسبت به کنترل و بررسی آن دقت لازم را به عمل آورد.(خدمات خودرو)

به محض روشن شدن چراغ اخطار اتمام لنت ترمز ، باید نسبت به تعویض آن اقدام لازم را انجام داد.در شرایط بارانی با توجه به خیس شدن سطح دیسک ترمز ، کیفیت عملکرد سیستم ترمز کاهش می یابد.

لذا قبل از ترمز گرفتن ناگهانی ، در چند مرحله پدال ترمز را فشار دهید تا سطح دیسک ترمز خشک شود.(خدمات خودرو)

عوامل موثر بر کاهش مصرف سوخت

امروزه استفاده از سیستم سوخت رسانی انژکتوری در خودروها به جهت کاهش آلودگی محیط زیست و مصرف سوخت متداول شده است.

شرکت های خودروساز نیز با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی این سیستم ، انجام سرویس های دوره ای خودرو مطابق با اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای خودرو در شبکه نمایندگی ها را پیشنهاد میکنند.(خدمات خودرو)

استفاده از قطعات اصلی و استاندارد مورد تایید شرکت خودرو ساز (همچون فیلتر هوا ، شمع ، فیلتر بنزین ، فیلتر روغن) ، تنظیم بموقع خودرو ، تنظیم باد لاستیک ها متناسب با دمای محیط از عوامل موثر بر کاهش و مصرف سوخت هستند.

از دیگر عواملی که موجب افزایش مصرف سوخت میشوند ، استفاده از بار بیش از حد استاندارد ، سرعت بیش از اندازه (بیش از 120کیلومتر) خواهد بود.(خدمات خودرو)

امروزه استفاده از قطعات اصلی در بسته بندی های مورد تایید شرکت های خودروساز ، ضامن سلامت و امنیت خودرو و سرنشینان آن است.

بیش تر بخوانید : اجزای سیستم ABS 

در خواست سریع کارشناس خودرو